Atlieku tvarkymas

Ką daryti su atliekomis?

Atlieku tvarkymas
Atlieku tvarkymas

Žmonių aplinką sudaro ne vien naudingi gaminiai. Didėjant ekologiniam gyventojų sąmoningumui vis daugiau dėmesio sulaukia efektyvus atlieku tvarkymas. Dalis metodų mūsų šalyje yra nauji, o kai kurie – kasdieniai, įprasti. Jie priklauso nuo nereikalingų medžiagų tipo, sudėties. Taip pat svarbus ir regionas, kuriame esama naikintinų žmonių veiklos liekanų. Nepriklausomai nuo metodo, visi atliekų tvarkymo būdai padeda tausoti aplinką ir užtikrinti sveikas gyvenimo sąlygas tiek sau patiems, tiek kitoms gyvybės rūšims.

Kaupti arba prikelti naujam gyvenimui

Vienas pačių paprasčiausių, žinomiausių ir populiariausių atlieku tvarkymo metodų yra sąvartynai. Tam tikrose vietose kaupiamos pačios įvairiausios nebereikalingos medžiagos ir daiktai, atkeliaujančios iš viso regiono. Anksčiau čia atsidurdavo ir stiklas, ir popierius, ir audiniai, ir buitinės organinės atliekos. Tačiau toks atlieku tvarkymas yra išties menkai ekologiškas ir netgi pavojingas sveikatai. Iš sąvartynų žmones pasiekia ne tik nepakeliamas tvaikas, bet ir infekcinės ligos. Be to, tokios didžiulės atliekų sankaupos didina aplinkai kenksmingų dujų kiekį.

Dėl šių trūkumų imtas taikyti kitoks atlieku tvarkymas lietuvoje. Tai – medžiagų perdirbimas. Šalies gyventojai aktyviai skatinami rūšiuoti namų ūkių ir kitokias atliekas pagal gamybos medžiagą. Todėl šiuo metu didmiesčių daugiabučių kiemuose galima rasti specialius konteinerius, skirtus popieriui, stiklui ir plastmasei. Šių atlieku sankaupos perdirbamos į naujus gaminius. Toks nebereikalingų medžiagų tvarkymas yra ypač ekologiškas, draugiškas aplinkai.

Panašus metodas yra ir žaliavų išgavimas. Tokiu atveju dažnai atlieku tvarkymas pavirsta tikrų tikriausiu menu. Žmonės patys ieško įdomių niekam nebereikalingų daiktų, jų liekanų ir sukuria šedevrus. Pavyzdžių galima aptikti ne tik individualių namų kiemuose, kuriuos puošia iš padangų suformuotos skulptūros, bet net ir prekybos centruose, kur prieš didžiąsias metų šventes įrengiama iš butelių suformuota eglutė. Nors toks aplinkos tvarkymas taip pat gali būti pavojingas sveikatai, tai – didelio ekologinio sąmoningumo bruožas.

Derintis prie bendrų reikalavimų

Dalies atliekų tvarkymas lietuvoje yra komplikuotas. Dėl aplinkosaugos reikalavimų jų negalima kaupti sąvartynuose, dėl cheminių pažeidimų, užterštumo ar pavojaus sveikatai – perdirbti. Šiuos žmonių veiklos ženklus galima sunaikinti dar vienu būdu. Tai – deginimas. Terminio apdorojimo metu atliekos virsta dujomis, šiluma ir pelenais, kurių dalį galima sunaudoti. Toks metodas griežtai kontroliuojamas, nes taip pat nėra visiškai naudingas mūsų aplinkai. Todėl jis labiausiai rekomenduojamas jėgainėms, sunaudojančioms iš deginimo gaunamą energiją.

Dėl apribojimų geriausia pasidomėti vietiniais reikalavimais. Pavyzdžiui, kai aktualus modernus atlieku tvarkymas alytus siūlo vienus geriausių sprendimų. Šiame regione beveik nesinaudojama sąvartynais – čia patenka tik jokiais kitais būdais nesunaikinamos ir neperdirbamos medžiagos. Specifiškas yra ir atlieku tvarkymas kaune. Čia taip pat rūpestingai derinami patys įvairiausi naikinimo metodai. Visiems rajonams taikomi bendri reikalavimai, užtikrinantys maksimalų atliekų naikinimo efektyvumą. Ne mažiau moderniai, tikslingai bei vieningai atliekamas ir atliekų tvarkymas vilniuje.

Ieškant geriausio metodo derėtų įvertinti ir atliekamųjų medžiagų tipą. Pavyzdžiui, griežtai reglamentuojamas yra medicininiu atlieku tvarkymas lietuvoje. Tuo užsiima tik specialius leidimus turinčios įmonės. Jos užtikrina saugų tokių nereikalingų ir sveikatai pavojingų medžiagų sunaikinimą, kruopščią jų likučių priežiūrą. Šias paslaugas teikiančios įmonės ne tik sunaikina, bet dažnai ir pačios surenka bei nusigabena atliekas. Tokių specialistų komandų esama įvairiuose mūsų šalies miestuose, tačiau nesunku rasti ir dirbančių visoje Lietuvoje. Taigi, tinkamas atlieku tvarkymas – tikrai ne „misija neįmanoma“. Tam tereikia trupučio laiko ir atidumo, kurių rezultatas – saugi, švari ir sveika mūsų visų aplinka.