Dažna jauna šeima anksčiau ar vėliau susiduria su dilema – imti paskolą būstui ar ne? Žinoma, kiekvienu atveju sprendimas gali būti skirtingas, bet daugumai tinka vienas atsakymas – imti. Šiame straipsnyje pabandysime paaiškinti kodėl būsto paskola nėra kažkoks baubas ir jos nereikėtų bijoti.

Jei svarstote apie paskolos ėmimą būstui įsigyti, greičiausiai su savo antrąja puse jau kurį laiką gyvenate nuomojamame būste. Didmiesčiuose netgi vieno kambario būsto nuoma dažniausiai atsieina ne vieną šimtą eurų per mėnesį. O ar kada bandėte pasidomėti kokie įnašai būtų mokami bankui, jei iš jo pasiimtumėte paskolą ir įsigytumėte būstą? Atsakysiu paprastai – labai tikėtina, kad už tokį patį butą, kokį dabar nuomojatės, bankui mokėtumėte keliomis dešimtimis eurų mažiau, nei nuomotojui. Ir visa tai su sąlyga, kad po 20-30 metų ar netgi greičiau, būstas priklausys jums!

Didžiausias sunkumas jaunoms šeimoms – susitaupyti reikiamą sumą pradiniam įnašui. Įprastai, perkant butą senos statybos name, bankas reikalauja 20 proc. pradinio įnašo. Kur kas mažesni reikalavimai keliami perkant butą naujos arba apynaujės statybos name. Už butą, ne senesniame nei 15 metų name (kai kurie bankai šią pradinio įnašo sumą taiko ir senesniems butams), prašo 15 proc. pradinio įnašo. Taigi, jei perkate butą už 50 tūkst. eurų, jums reikia turėti viso labo 7,5 tūkst. eurų pradiniam įnašui ir dar maždaug tūkstantį eurų būsto pirkimo dokumentų sutvarkymui. Ar tai didelė suma – spręsti jums. Tačiau tinkamai susiplanavus finansus kiekvieną mėnesį tikrai galima atsidėti bent po porą šimtų eurų ir per keletą metų, jei neatsirastų nenumatytų išlaidų, susitaupyti reikiamą sumą pradiniam įnašui.

Taigi, būsto paskola tikrai nėra kažkoks siaubūnas. Tiesiog nereikia nerti į tai stačia galva. Jei radote patinkantį būstą, kantriai eikite nuo vieno banko durų prie kito ir derėkitės dėl sąlygų. Patikėkite, jūs bankui ne ką mažiau reikalingas, nei jis jums. Tad drąsiai kelkite savo sąlygas ir derėkitės. Juk tai jūs jiems uždirbate duoną.