Šiuolaikinis dantų protezavimas yra labai pažengęs į priekį, turbūt daugeliui yra tekę matyti žmones nešiojančius išimamus protezus. Šiais laikais išvystytos odontologijos technologijos leidžia atkurti žmogaus šypseną, tiesiog implantuojant dirbtinius dantis. Šiame straipsnyje bus atsakyta į klausimą: kas yra dantų implantai.
Dantų implantai yra dirbtiniai dantys susidedantys iš trijų dalių: implanto (dirbtinės šaknies), atramos ir danties protezo. Paskutinioji dalis dar yra vadinama karūnėle. Implantas ir atrama yra labai svarbios dalys, norint užtikrinti netikro danties funkcionalumą ir tvirtumą, vis dėlto šios dalys nėra matomos akiai.
Kaip yra pritaisomas danties protezas?
Iš pradžių stomatologas išvalo seno danties šaknies liekamas, po šios procedūros gali tekti kurį laiką palaukti, kol sutvirtės žandikaulio kaulas. Po to seka implanto įstatymo operacija. Žmogaus žandikaulyje yra išgręžiamas specialus „lizdas“ į kurį įsukamas implantas. Sėkmingai įstačius dirbtinę šaknį ant jos pritvirtinama atrama, kuri danties protezui tenkančias apkrovas perduos implantui. Po šios procedūros paprastai reikia palaukti nuo 4-6 savaičių, kol sugis dantenos ir prigis implantas. Šiuo laikotarpiu odontologas gali pasiūlyti laikiną danties protezą. Pasibaigus gijimo procesui ant dirbtinės atramos yra uždedamas dirbtinis dantis.
Iš ko yra gaminama danties karūnėlė?
Gaminant dantų protezus yra naudojamos galybės medžiagų. Visgi protezams skirtiems dantų implantams dažniausiai naudojama keramika – porcelianas. Šios medžiagos privalumai yra didelis tvirtumas ir natūrali išvaizda. Taip pat galima paminėti, kad paskutiniuoju metu dantų protezavime pradėta ieškoti naujų medžiagų, tokių kaip ličio disilikatas. Naujosios medžiagos yra kur kas atsparesnės lūžiams palyginus su jų pirmtaku porcelianu.
Kaip yra gaminami protezai?
Norint pagaminti žmogui tinkantį danties protezą odontologas privalo pagaminti tikslų burnos modelį. Labai svarbu, kad gaminama danties karūnėlė atitiktų jūsų seno danties formas, kitaip pagamintas dantis gali tiesiog netilpti į savo vietą. Norint užtikrinti protezo gamybos sėkmę stomatologas turi paimti žmogaus žandikaulio ir dantų įspaudus. Po to pagal turimą modelį pradedama dirbtinio danties gamybą. Pacientui gali tekti keletą kartų apsilankyti pas savo odontologą, norint sukurti minėtą modelį.
Ką daryti, jeigu dantų protezas nepatinka?
Dantų protezavimas implantais turi ilgalaikes pasekmes, todėl odontologai bendrauja su pacientu atliekant dirbtinio danties pritaikymą. Šiame etape pacientas privalo išreikšti savo susirūpinimą karūnėle, kuri jo manymu netinka. Visgi šiuo atveju klientas yra visada teisus, taigi odontologas būtinai atsižvelgs į paciento nuomonę. Juolab, kad dantų implantai yra ilgalaikė investicija.
Kaip prižiūrėti dantų implantus?
Paprastai odontologas visos procedūros pabaigoje papasakoja pacientui apie danties protezo priežiūrą. Reikėtų žinoti, kad karūnėlė turi būti valoma kaip ir nuosavi dantys, dantų šepetėliu ir dantų pasta. Taip pat privalu naudoti burnai skalauti skirti tirpalai, tarpdančių šepetėliai, ypač svarbu naudoti tarpdančių siūlus. Kas pusę metų reikia lankytis pas burnos higienistą, kur implantas valomas specialiais keramikiniais instrumentais. Svarbu, kad burnos higiena būtų atlikta kvalifikuotai, nes netinkamais instrumentais pažeidus implantą gali kauptis apnašos ir prasidėti uždegimas prie implanto. Po implantacijos periodiškai atliekamos kontrolinės rentgenogramos.
Kokie yra implantavimo trūkumai?
Turbūt didžiausias šio metodo trūkumas yra kaina. Lietuvoje vieno pilno implanto kaina yra nuo 2000 litų ir daugiau. Galbūt galima rasti ir pigesnių variantų, tačiau kokybiškai darbą atliekančiuose odontologijos kabinetuose pacientams teks sumokėti panašią sumą. Taigi norint pasikeisti visus dantis reikės paišlaidauti. Tačiau tuo pačiu dirbtinis dantis suteikia patogumo jausmą. Be to, ši investicija yra ilgalaikė.