Jau nuo 2008 metais prasidėjusios finansų krizės praėjo daugiau kaip penki metai, tačiau daugelis žmonių vis dar jaučia šio finansų kracho padarinius. Tam, kad išsaugotu mokumą, tuometinė vyriausybė buvo priversta drąstiškai mažinti išlaidas. Tai atsiliepė daugiausia socialinio pažeidžiamumo zonoje esantiems asmenims. Buvo sumažintos pensijos, apkarpyta dalis socialinių išmokų, o dėl padidėjusio pridėtinės vertės mokesčio bei infliacijos išaugo daugumos būtiniausių produktų kainos.

Tokių drąstiškų ir nepopuliarių politinių sprendimų buvo priversta imtis ne tik Lietuvos, bet ir kaimyninės Latvijos vyriausybė. Svetainėjė http://vwv.lv/ yra aprašyti veiksmai, kurių ėmesi šios broliškos mums valstybės parlamentas. Skirtingai nei Lietuva, latviai prieėmė keletą strateginių sprendimų kurie kaip parodė laikas, tikrai pasiteisino. Esminis skirtumas buvo kreditoriaus paieškose. Tuo tarpu kai Lietuvos vyriausybė skolinosi iš komercinių bankų – Latviai kreipėsi į Tarptautinį Valiutos Fondą (TVF) ir gavo kelių milijardų eurų kreditą, kur kas palankesnėmis sąlygomis.

Šiuo metu atsigaunant ekonimikai galima optimistiškiau žvelgti į mūsų laukiančia artimaiusią ateitį. Finansų analitikai prognozuoja, kad Lietuva ir Latvija gali turėti vieną didžiausių ekonomikos augimų visoje Europos Sąjungoje.

Ne tokios malonios žinios mus pasiekia iš už Atlanto. Ten nesugebėjimas susitarti dėl būsimo biudžeto privertė uždaryti nemažą dalį vyriausybinių įstaigų. Maža to, artėja ir riba kuomet Jungtinės Amerikos Valstyjos pasieks savo skolos limitą ir nebegalės daugiau skolintis ir federalinio rezervo banko. Neradus bendros kalbos tarp Respublikonų ir Demokratų gali nutikti taip, kad JAV nebegalės atsiskaityti su piliečiais, bus nutrauktas pensijų bei socialinių išmokų mokėjimas. Jei toks scenarijus pasitvirtintu greičiaus tektų pamatyti tai kas daugumai prieš dešimtmetį atrodė kaip neįmanomas dalykas – JAV būtų pripažinta nemokia ir turėtų išties didžiulių problemų.

Graikijos skolų krizė tokiu atveju pasirodyti tik menki žiedeliai. Kaip žinia būtent Jungtinės Amerikos Valstyjos yra stipriasia pasaulio ekonomika, kuri vienaip ar kitaip įtakoja ir bendrą viso pasaulio ekonomikos būklę. Jei JAV tektu nurašinėti skolas ir pradėti „diržų susiveržimo“ politika, galima manyti, kad neišvengiamai pasaulis nugrimstu į dar didesnę finansinę krizę nei 2008 metais. O gal net ir į didesnę nei pirmoje dvidešimto amžiaus pusėje buvusi „didžioji depresija“.