Geriausios knygos

Pagal ką vertiname literatūrą?

Geriausios knygos
Geriausios knygos

Visi per gyvenimą esame skaitę bent vieną gerą knygą, palikusią neišdildomą įspūdį. Kokia tai buvo knyga: detektyvas, romanas ar kūrinys apie keliones, nuotykius? Geriausios knygos žmonių paprastai ir yra įvardijamos kaip tokios, kurios paliko giliausią įspūdį. Neretai klausiama, kokios yra geriausios knygos apie mafija, arba geriausios knygos apie kara? Tik ar įmanomas vienas teisingas atsakymas į šiuos klausimus? Vargu, kadangi visi literatūrą vertina savaip. Tam įtakos turi daugybė veiksnių. Kokie jie? Pagal ką vertiname knygas? Ar geriausios knygos mums būtinai patiks ir kitiems?

Įspūdis vaikystėje

Tai, kaip ir ką skaitėme vaikystėje, neretai daro įtaką skaitymo įpročiams jau pasiekus suaugystės etapą. Tikėtina, kad, jeigu būdami maži nepaleidome knygos iš rankų, daug skaitysime ir suaugę. Žinoma, kūrinių turinys keisis. Geriausios knygos vaikams – pasakos, tačiau, tikėtina, kai būsime trisdešimties, nebegalėsime į jas žiūrėti taip, kaip žiūrėjome būdami septynerių. Galbūt atsiversime pasakų knygą iš sentimentalumo, tačiau nepatirsime to, ką patirdavome vaikystėje.

Patinka tai, kas aktualu

Jei vaikystėje geros knygos yra tos, kurias lengva skaityti ir suprasti, o jos pačios kažko moko, tai suaugus kriterijai keičiasi, nors ir nežymiai. Geriausios vieniems gali atrodyti tos knygos, kurios aukščiausiai vertinamos „topuose“. Kitiems geriausios – padedančios mokytis naujų dalykų. Tai dažnai praktinės psichologijos literatūra, mėgstama dėl to, kad suteikia daug naudingų patarimų, kaip tvarkyti gyvenimą, kuris kartais tampa chaotišku, sunkiai suvaldomu. Ką jau kalbėti apie mus pačius. Štai, geriausios knygos apie versla gali pasirodyti besančios tokios, kuriose mokoma praturtėti, bendrauti su partneriais, išmokti derėtis ir labiau pasitikėti savimi, kaip sėkmingos karjeros savininku. Taigi, akivaizdu, kad literatūra „tampa geriausia“ tada, kai būna mums naudinga. Žinoma, lengva tai pasakyti apie psichologijos ar savipagalbos knygas, o kaip gi grožinė literatūra? Pavyzdžiui, kokios yra geriausios knygos jaunimui – paaugliams? Ar jos privalo būti šviečiamojo pobūdžio, savotiški vadovėliai, „sausai“ mokantys pažinti savo kūną ir jo pokyčius? Vargu, ar su tuo sutiktų psichologijos specialistai. Psichologai pasakytų, kad neblogai jaunimą moko ir grožinė literatūra. Jose perteiktos istorijos, kurias išgyvena panašaus amžiaus personažai, leidžia suvokti, kad visi patiria kažką panašaus: sutrikimą, kai pamažu keičiasi pasaulėžiūra, savęs ir savo seksualumo suvokimas, konfliktus su tėvais ir bendraamžiais, jausmą, kad „tavęs niekas nesupranta“. Taigi, grožinė literatūra irgi yra mokomoji. Tam tikrais atžvilgiais. Kai omenyje turimos geriausios knygos moterims, bene populiariausias žanras yra meilės romanai. Ar tai tik visuotinai paplitusi nuomonė, mažai ką bendro turinti su realybe? Ne, reikia sutikti, kad moterims iš tiesų patinka literatūra apie meilę. Moterims geriausios knygos rinkimai turbūt ir apsiribotų šia kategorija – meilės romanais. Tačiau šito nereikėtų priimti paviršutiniškai. Jeigu visi skaito apie tai, kas jiems aktualu, tai moterims visais laikais prioritetu buvo šeima, jos kūrimas, darnūs santykiai su vyru – antrąja puse, tinkamas vaikų auklėjimas, trumpai tariant, „namų židinio kūrenimas“. Taigi, geriausios knygos joms – istorijos apie įkvepiančias moteris arba sėkmingos meilės istorijos, kalbančios būtent „moterų kalba“. Tiesa, romanas romanui nelygu. Vieni romanai apie meilę yra skirti mažiau intelektualiai auditorijai, kiti nagrinėja gilesnes, filosofines meilės problemas, tad čia, kaip ir buvo minėta pradžioje, skirtingiems žmonėms patinka tai, kas jiems aktualu. Geriausios knygos daugeliui pasirodo tokios, kuriose pasakojama apie jiems pažįstamus dalykus. Dar geriau, jei knyga gali ir šio to išmokyti.