Grožis. O kas tai?

grozisKas yra grozis, kodėl jis toks svarbus? Grozis, kaip ir skonis, yra tai, dėl ko tiesiog neverta ginčytis. Jį kiekvienas suprantame kitaip. Jei kažkas bandys įrodyti, kad gražu yra tai, kas jums visiškai negražu, ar patikėsite? Tai, kas yra grozis jums, gali būti absoliuti beskonybė kitam. Ar kuris nors gali būti teisus arba neteisus?

Tikrai, grožis – tai tema, kuria ginčai būna visiškai bereikšmiai. Tačiau yra keli dalykai, kurie neatsiejami nuo grožio ir kurie gali turėti tam tikras apibrėžtas taisykles.

Grozis ir kosmetika. Panašu, kad tai senokai tapo neatsiejama šiuolaikinės moters kasdienybės dalimi. Ar kosmetika gera ar prasta, jau galima ne tik diskutuoti, bet ir remtis akivaizdžiais faktais. Tačiau kosmetika gali ne tik padėti. Moters grozis gali būti paryškintas, pabrėžiant tam tikrus veido bruožus, dekoratyvine kosmetika, tačiau lygiai taip pat gali sudarkyti tai, kas gražu, neskoningais potėpiais, neteisingai pasirinkta spalva. Kosmetika tikrai nėra universaliai tinkanti visiems, todėl rinktis reikėtų apgalvotai, pasitariant su specialistais.

Dar viena svarbi grožio sudedamoji dalis – stilius. Grozis ir stilius yra vienas vienetas, kuris sudaro visą gražios išvaizdos visumą. Pirmiausia svarbu, kad aprangos stilius tiktų ne tik prie kitų aprangos detalių, kosmetikos, bet ir paties žmogaus būdo. Sunku įsivaizduoti moterį, vilkinčią dalykinį kostiumėlį ir prie jo derinančią sportinius batelius ar vakarėliui skirtą makiažą. Ar tai galėsime pavadinti „gražu ir stilinga“? Vargu. Tai bus tik atskiros detalės, kurios, galbūt, gražios ir stilingos, jas vertinant atskirai, bet ne bendrame vaizde.

Panašiai yra ir kalbant apie estetiką. Grozis ir estetika yra neatsiejami. Pati estetika apibrėžiama kaip filosofijos šaka, kuri nagrinėja grožio paskirtį, jo kriterijų taikymą ir tų kriterijų laikymąsi. Paprasčiau tariant, estetika apibrėžia tai, kas yra tinkama arba netinkama. Kaip pavyzdį galima pateikti senyvą, nebe jaunatviškos išvaizdos moterį, užsisegusią jaunatvišką mini sijoną ir apsirengusią palaidinę atvira iškirpte. Kaip manote, ar vaizdas bus labai estetiškas? Ir ar galėsime pasakyti, kad tai yra gražu? Grozis ir estetika taip pat reikalauja ir paties žmogaus pripažinimo sau, kad vienos ar kitos aprangos detalės jam tiesiog netinka dėl jo amžiaus, kūno sudėjimo, užimamų pareigų ar vietos, kurioje yra. Nesvarbu, kad tai, galbūt, madinga ir gražu bendrąja prasme. Panašu, kad grozis, stilius, estetika reikalauja domėjimosi jais, jei nėra įgimto supratimo, kas tai yra. Informacijos pateikiama daug, visur ir labai įvairios. Pvz. tokiomis temomis kaip grozis ir estetika video įrašų galima rasti ir internete. Ten pateikiamos net makiažo pamokėlės, toms, kurios nežino nuo ko pradėti arba nori tobulėti namų sąlygomis.

Sveikas žmogus yra gražus žmogus. O gal atvirkščiai? Populiarus posakis, kad „grozis reikalauja aukų“, neturėtų būti taikomas sveikatai. Grozis ir sveikata turėtų netrukdyti vienas kitam, o tik vienas kitą papildyti. Kai dėl grožio imamasi sveikatai žalingų veiksmų, dažniausiai tai veda prie tragedijos. Čia reikėtų paminėti ne tik fizinę, bet ir psichinę sveikatą. Kai podiumai, holivudiniai filmai, reklamos, diktuoja grožio standartus, jų neatitinkantys dažnai imasi bet kokių priemonių, kad taptų kuo panašesni į tą, kuri ar kuris žvelgia iš televizoriaus ekrano ar žurnalo viršelio. Deja, grožis ima viršų, o sveikata nustumiama į antrą planą. Šimtai dietų rūšių skelbia, kad būsite gražūs, jei jų laikysitės, tačiau čia pat medikai tvirtina, kad žmogaus organizmui reikia visko. Ar tikrai grozis turi versti žmogų dėl jo aukoti sveikatą?

Taigi, pagrindinis klausimas, kas gi yra grozis, lieka neatsakytas. Aišku tik tai, kad gozis sveikata: ir fizinė, ir psichinė, turi būti subalansuota. Blogai besijaučiantis žmogus niekada nebus gražus nei sau, nei kitiems.

Grožio ir estetikos studija Skinny