Ir žaislai turi istoriją

Žaislai vaikams gali būti įvairūs daiktai, su kuriais būtų galima daryti patį svarbiausią dalyką – žaisti. Žaidimo metu vaikų pasąmonė tarsi pereina į fantazijų pasaulį, kuriame net ir plastmasinės lėlės moka kalbėti, reiškia jausmus ir tiesiog gyvena. Tačiau žaislai gali būti skirti ne vien vaikams. Pasirodo, kad net naminiai gyvūnėliai privalo tokius turėti. Taigi, artėjant šventėms ir mylimam šuneliui galima padovanoti kažką tokio, kas Jūsų augintinį pradžiugintų ir priverstų žaisti su malonumu.

Žaislai vaikams turi labai svarbią paskirtį. Nors atrodo, kad žaidimas tėra žaidimas, tačiau už jo slepiasi naujų gebėjimų tobulinimas, praversiantis ateityje. Taigi norint, kad augantys vaikai būtų kuo labiau socialiai aktyvūs, reikia pasirūpinti jiems tinkamiausiais ir lavinančiais žaislais. Kalbant apie žaislų svarbą reikėtų paminėti, kad jie būtini vaiko tapatybės paieškoms. Žaidimų metu vaikai tobulėja, ugdo savo mintis, raumenis ir net koordinaciją. Tokiu būdu formuojami ir stiprinami socialiniai ryšiai, įgyjamos praktinės žinios. Žaislų parduotuvėse puikuojasi net prekės kūdikiams, kurios nuo pat pirmųjų mažylio gyvenimo dienų padeda jam tobulėti ir sveikai vystytis.

Žaislų gamybai naudojamos įvairios medžiagos, todėl jie patrauklūs įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau kartais užtenka balto popieriaus lapo, kuris akimirksniu pavirs oru sklendžiančiu lėktuvu. Vaikai ypatingai gerai moka naudotis savo fantazija, kurią su amžiumi kiekvienas prarandame. Tai atsitinka tikrai ne visiems, nes tokiu atveju pasaulis prarastų begalę menininkų, kurie šį jausmą sugeba išsaugoti.

O kada atsirado žaislai? Tai įvyko turbūt su pasaulio pradžia, kuomet verkiančiam vaikui nuraminti ar pralinksminti buvo panaudotos raitytos medžio šakelės, spalvoti akmenėliai, kauliniai ar medžiaginiai dirbiniai. Apie tokius žaislus ir žaidimus žinių gali suteikti archeologiniai radiniai, tačiau jie nėra labai gausūs. Dažniausiai vaikų žaislai randami jų kapavietėse. Tai kiek šiurpoka, tačiau tikėjusieji reinkarnacija ir pomirtiniu gyvenimu savo artimąjį išlydėdavo iš šio pasaulio su reikalingiausiais ar mylimiausiais daiktais. Lietuvoje tokių radinių surasti būtų žymiai sunkiau, nes ilgą laiką mirusiųjų palaikai būdavo deginami, o prie pelenų paliekamos aukos ir dovanos arba sunyko, arba yra pakankamai kuklios ir žaislų, kokius galėtume įsivaizduoti visai neprimena. Tačiau Egipto ir kitų senųjų civilizacijų archeologai tikrai turėtų ką papasakoti. Pirmieji tokie radiniai, priskirti kaip žaislai vaikams priminė įvairius laukinius gyvūnus ir net kareivius. Prieš kelis tūkstančius metų vaikai žaidė su kankorėžiais ir net paukščius primenančiais, drožinėtais švilpukais. Taigi, patys ankstyviausi žaislai buvo gaminami iš gamtoje randamų medžiagų, tokių kaip molis, akmuo, medis. Civilizacijai pasistūmėjus į priekį, senovės Egipto vaikai jau žaidė su lėlėmis, turėjusiomis judančias galūnes ir net perukus. Tuo metu žaislų gamybai pradėta naudoti keramika, terakota ir net vaškas.

Keičiantis laikui – keičiasi ir žaislai. Dabartiniai žaidimų draugai gaminami iš plastiko ar net metalo. Populiarūs išlieka ir mediniai, rankų darbo ir meilės pripildyti žaislai. Pasikeitė ir tai, kad senovėje žaislus dažniausiai gamindavo patys tėvai ir jie būdavo unikalūs ir nepakartojai. Šiandieniniame pasaulyje žaislų rinką valdo masiška ir serijinė gamyba, tačiau pabandykime priartėti prie savo vaikų mažojo pasaulio sukurdami jiems bent vieną žaislą savomis rankomis. Nebūtina tapti kalviu ar drožėju, tačiau net ir maža nerta ar siūta suknelė lėlei, lovelė meškučiui tikrai pradžiugins ne tik Jūsų pačių, bet ir Jūsų mažylio pasaulį.

vaikų žaislai