Ką reiškia mėnesių pavadinimai. Pirmoji dalis.

Ar kada susimąstėte, ką reiškia mėnesių pavadinimai? Kasdien linksniuojami ir kiekvieno iš mūsų lūpose skambantys mėnesių pavadinimai turi reikšmes, kurias sugalvojo mūsų protėviai. Tuo tarpu anglų, vokiečių, prancūzų ir kitų tautų naudojami mėnesių pavadinimai turi dar iš senesnių amžių reikšmes. Jas atskleisime šiame straipsnyje.

Sausis kilo nuo lietuviško žodžio „sausas“. Šis mėnesis dažniausiai būna vienas šalčiausių per visus metus, žemę būna padengęs sausas sniegas ar ledas. Tuo tarpu angliški ir kitų Vakarų Europos tautų kalendoriai pradedami pavadinimu January. Toks vardas yra suteiktas dar romėnų dievo sergėjančio duris ir vartus Janus garbei.

Vasarį lietuviai prisimindavo, kaip gera būdavo vasara. Šį mėnesį pasirodydavo pirmieji artėjančios vasaros ir pavasario ženklai. February kilo nuo lotyniško žodžio „februa“. Jis reiškė apsivalymą. Šį mėnesį kalendoriai taip pat žymėjo Romėnams svarbią apsivalymo šventę, nuo kurios kilo mėnesio pavadinimas.

Kovas pavadinimą gavo paprastai. Tuo laiku parskrisdavo paukščiai kovai. Tuo tarpu angliškasis March kilo iš romėnų dievo Marso vardo.

Balandis savo pavadinimą gavo dėl šį mėnesį vėl miestų gatvėse aktyvumą atgavusių balandžių. April – antrasis pavasario mėnuo buvo skirtas Afroditei. Ji grožio ir meilės deivė. Būtent šie du dalykai sukelia šiandien ir sukeldavo Romos laikais daugiausia aistrų antrąjį pavasario mėnesį.

Gegužė – laikas, kai užkukuoja gegutė. Sakoma, būtinai reikia nešiotis kišenėje monetų, nes užkukavus gegutei bus nulemta jūsų finansinė ateitis. Jei turi monetų – visus metus būsi turtingas, jei ne – likusį metų laiką pinigų neturėsi. Kitose kalbose pavadinimas kilo iš Majos deivės vardo. Ji buvo pavasario deivė, Fauno dukra ir Vulkano žmona.

Birželis kilo nuo žodžio „biržis“. Tai buvo ūkininkų dirbamoje žemėje paliekama žymė. Iki šios žymės būdavo šį mėnesį sėjami grūdai. Angliakalbėse šalyse pavadinimas June puošią šį mėnesį. Jis kilo iš Junonos romėnų deivės vardo. Ji buvo laikoma santuokos ir moterų gerovės deive.

Nuo likusių šešių metų pavadinimų paslapties skraistę nutrauksime kitoje straipsnio dalyje. Patiems smalsiausiems, kurie negali sulaukti galime rekomenduoti pasidomėti romėnų kalendoriumi ir jų dievais bei deivėmis, o norint išsiaiškinti lietuviškųjų pavadinimų prasmes tiesiog paieškoti žodžių sąskambių ir prasmių senajame ūkininkų gyvenime.