stogaiLietuva ten kur lietūs lyja. Tai ne tik gražus posakis, tačiau ir meteorologinė realybė. Statistika negailestinga, mūsų krašte saulėtų dienų būna vidutiniškai vos 25 dienos, tuo tarpu lietus ir sniegas “džiugina” net 179 dienas per metus. Taigi drėgnasis metų laikotarpis lemia ne tik tai, jog šiltų drabužių spintoje turime daugiau nei vasarinių, tačiau ir tai kaip priimame kitus sprendimus. Pavyzdžiui, namuose nuo lietaus mus saugo stogai. Ir ne tik saugo, jog nemiegotume šlapiose lovose, tačiau ir apsaugo nuo vėjo ir lietaus keliamo triukšmo. Bent jau turėtų saugoti, nes realybė tokia, kad krentantys lašai į stogą ne visuomet skamba romantiškai, jei gali prižadinti ir kietai įmigusį.

Kadangi lyja ir sninga net 179 dienas per metus, stogo izoliacinės savybės bei gebėjimas atlaikyti apkrovą turi didelę reikšmę gyvenimo kokybei. Tradiciniai stogai būna plokštieji arba šlaitiniai. Šlaitiniu stogas vadinamas, jei jo pasvirimo kampas siekia 7 laipsnius ir daugiau. Nuo nuolydžio priklauso skaičiuotina apkrova, tad nuolydis lemia, kokias medžiagas bus galima naudoti stogui uždengti. Orientacijai galima peržvelgti populiariausias stogo dangas:

  • Klasikinė plieninė stogo danga – nuo 5 laipsnių;
  • Šiferis – nuo 7 laipsnių;
  • Trapecinio profilio plieninė stogo danga – nuo 7 laipsnių;
  • Bituminės čerpelės – nuo 11 laipsnių;
  • Čerpes imituojanti plieninė stogo danga – nuo 14 laipsnių;
  • Čerpės – nuo 14 laipsnių.

Taigi laikantis techninių nurodymų, stogas atlaikys gūdžias Lietuvos žiemas. O kaip dėl triukšmo?

Visi statybininkai žino, jog skardinis stogas “triukšmauja” lyjant, taip pat kuo lengvesnė stogo danga, tuo lietus garsesnis. Tačiau šiais laikais niekas nedengia stogo be apšiltinimo – tai būtų per brangus malonumas. Todėl papildoma šilumos izoliacijos medžiaga, pavyzdžiui, akmens vata suteikia ir puikią garso izoliaciją, kuri išsprendžia triukšmingo lietaus problemas. Galima naudoti ir papildomą garso izoliacinę medžiagą stiklo vatą, kuri kalama prie gegnių. Tai taip pat prisideda ir prie šilumos išlaikymo kambaryje. Beje, apie garso izoliaciją stogui turi galvoti ne tik tie, kurie įsirenginėja skardinį stogą, tačiau ir tie, kurie gyvena triukšmingesniame rajone. Garso izoliacija užtikrins, kad joks gatvės triukšmas į namus neprasiverš.