Ką turime žinoti apie miško kirtimą?

Jei paklaustumėte atsitiktinio žmogaus, kam skirtas miško kirtimas, greičiausiai išgirsite atsakymą: gauti medienos. Tai tiesa, bet tik iš dalies. Medžiai pasirinktose vietose – kirtimo vietose, kertami naudoti statybos ir baldų pramonėje. Bet tas pats daroma ir prižiūrint, retinant, auginant kitų rūšių medieną, taip pat tvarkant mišką.

Pjovimas atliekamas pagal tam tikrą modelį. Komercinis miško kirtimas ir sanitarinės sąlygos skiriasi. Kirtimo tikslai lemia kiekvieno veiksmo pobūdį. Norint gauti pramoninę medieną, pjovimo vieta parenkama su subrendusia arba perbrendusia augmenija, tai yra su medžiais, pasiekusiais tam tikrą amžių ir aukštį. Valymas atliekamas siekiant visiškai pašalinti medžius ir krūmus.

Kirtimo tikslai

Medienos poreikis egzistavo ir egzistuoja. Kontroliuojamas kirtimas atneša ne žalą, o naudą: seniai nebeaugę medžiai yra pavojingi. Jie suserga, išdžiūsta, padidina gaisro pavojų, griūva, sutraiško jaunus medelius. Kirtimas subrendus, o ne po brandos, naudingas ir žmonėms, ir pačiam miškui.

Kirtimo rūšys nustatomos pagal kirtimo tikslą. Atsižvelgiant į pagrindinį tikslą, yra keletas tipų:

  • komercinis – kirsti pakankamo amžiaus, storio ir aukščio medžius;
  • kirtimas – visiškas bet kokios rūšies miško želdinių kirtimas, skirtas žemės ūkio gamybai plėtoti;
  • sanitarinis – kirsti senus ir sergančius medžius;
  • prevencinis – siekiant sumažinti miško gaisrų riziką, išdžiūvę medžiai šalinami, didinant atstumą tarp lajų, paliekami ugniai atsparūs;
  • atkūrimas – kirtimai atliekami tam tikros rūšies medienos papildymui;
  • retinimas – specialios kirtimo rūšys, formuojančios mišką.

Pirmieji 2 variantai apima intensyvų kirtimą per trumpą laiką – ne ilgiau kaip metus. Likusieji yra priežiūros metodai ir atliekami laikantis tam tikrų apribojimų.

Kam reikalingas kirtimas?

Priežiūra, valymas, lemia kirtimo technologiją. Miško kirtimas prasideda nuo technikos parinkimo. Svarbu ne tik kuo greičiau ir efektyviau atlikti kirtimus, bet ir kuo labiau sumažinti žalą. Darbai atliekami naudojant specialią įrangą. Naudojami krautuvai, ekskavatoriai su manipuliatoriai. Pervežimui naudojami sunkvežimiai.