Kaip Graikija įklimpo į skolas?

Europos kultūros lopšys, Olimpinių žaidynių pradininkė ir turistų rojus – tai tik keli Graikiją apibūdinantys pavadinimai. Šiandien vis dažniau girdime, kad Graikija yra Europos sąjungos našta, prasiskolinusi ir ne pagal savo išteklius daugelį metų gyvenusį valstybė. Daugeliui kyla klausimas, kodėl ši kiekviename pasaulio istorijos vadovėlyje minima valstybė stipriai nukentėjo nuo paskutinės 2008 metų finansinės krizės ir įklimpo į skolas?

2002 – 2007 tai buvo metai, kai pigūs kreditai nusiaubė daugelį šalių. Tiksliau, paprastų žmonių ir valstybių vadovų protus. Žmonės skolinosi ir su skolintais pinigais galėjo daryti viską, ko tik geidė širdis. Amerikiečiai statėsi didelius namus, Islandai nustojo žvejori ir tapo investiciniais bankininkais, lietuviai pirko pervertintus butus. Daug žmonių šiandien pripažįsta, kad skolinosi neapdairiai.

Dažnai neapdariai skolinosi ir ištisos valstybės. Kreditai buvo lengvai prieinami ir buvo planuojami deficitiniai biudžetai. Buvo remiamasi paprata taisykle – rytoj bus geriau, rytoj skolą gražinsime. Ypač neapdariai tai darė Graikija.

Šioje šalyje nugriaudėjo daugybė protestų dėl planų sumažinti darbo užmokesčius valstybės valdomose įmonėse. Keisčiausia, kad Graikijoje valstybinėse įmonėse dirbančių žmonių atlyginimai viršija privačiame sektoriuje dirbančių žmonių atlyginimus net iki 4 kartų. Tik keliose srityse atlyginimai panašūs. Dėl tokių milžiniškų atlyginimų darbuotojams, Graikijos geležinkeliai nuo neatmenų laikų dirba nuostolingai. Kartais jų išlaidos viršijo pajamas net 3 kartus.

Graikijoje žmonės labai anksti išeidavo į pensiją. Vyrai galėjo palikti darbą 55 metų, o moterys 50. Jie vidutiniškai gaudavo 80% buvusio atlyginimo. Tuo tarpu sveikatos sistema šalyje yra brangiausia, bet pati neefektyviausia tarp Europos sąjungos šalių.

2009 metais siekiant išsiaiškinti, kodėl taip staigiai išaugo skolos, paaiškėjo, kad daugelį metų kreditai buvo slepiami. Buvo priimta užsimerkti ir apsimesti, kad nėra labai didelių skolų. Blogiausia, kad tai vyko beveik visose valstybinėse institucijose ir niekas nesiėmė suskaičiuoti, kokio dydžio gali būti visa valstybės skola.

Graikijoje nebuvo rūpinamasi mokesčių surinkimu. Graikijoje galioja tokie pat griežti įstatymai kaip ir bet kurioje kitoje Europos sąjungos valstybėje. Tiesa, mokesčius slėpė labai daug žmonių. Manoma, kad beveik visus Graikijoje dirbančius gydytojus buvo galima nubausti už mokesčių slėpimą.

kreditai