Kaip per dešimtmetį internetas pakeitė mūsų gyvenimą?

Internetas
Internetas

Dar prieš dvidešimt metų Lietuvoje jau buvo girdėti atgarsiai iš vakarų apie kompiuterius, didelius kaip kambarys, dar po kelių – šios išmaniosios dėžutės pasiekė mūsų namus, o su jomis į namus įsirangė ir visagalis internetas. Nenugalima jėga, savo milžiniška įtaką privertusi mūsų gyvenimo ritmus ir ratus suktis visai kitu greičiu. Turbūt mažai kuris žmogus dabar įsivaizduoja savo gyvenimą be šio informatyvaus, naudingo ir žalingo tuo pačiu, tinklo, internetas yra mums įprastas kaip kasdien pakylanti saulė. O gal net ir įprastesnis  – jeigu prie kompiuterio praleidi visą dieną, ir tos saulės net nepamatai. Pažvelkime iš giliau, kaip gi internetas pakeitė mūsų gyvenimą, kaip ši stipri varomoji jėga įtakojo mūsų dienas, įpročius, sąmonę ir galimybes?

Pradžioje niekas nemokėjo

Kai mokyklose apie du tūkstantuosius metus atsirado kompiuterinio raštingumo pamokos, kai kuriuose kompiuteriuose internetas dar buvo visai retas svečias, o kai kur – tik apkalbėta ir legendomis apipinta sistema, dar neišvydusi žydrojo ekrano. Kartu su interneto istorija natūraliai norisi prisiminti ir kompiuterių pradžią mūsų visuomenėje. Taigi štai – pirmosios operacinės sistemos buvo „DOS“, tai juodame fone bėgančios raidės. Tokiais kompiuteriais su DOS sistema naudojosi tik tikri kompiuterių profesionalai, nes paprastam žmogui tai buvo gerokai per sudėtinga. Vėliau atsirado „Windows“ operacinės sistemos, kurios ilgiausiai ir okupavo lietuvaičių kompiuterius, amžiams įkalintus „Microsoft“ glėbyje.

Kaip internetas kaime įžiebė bet kokią viltį išsikapstyti iš provincialumo, taip kompiuteriai mokyklose ir kompiuterinio raštingumo pamokos paklojo pirmuosius pamatus mūsų pažinčiai su skaitmeninėmis technologijomis. Nenuostabu, kad net ir „Windows“ operacinės sistema daug kam kėlė nerimą ar panišką baimę naudotis kompiuteriu. Imliausi naujovėms žinoma buvo vaikai, jaunimas, jie greitai ir progresyviai išmoko valdyti pelę, klaviatūrą, suvokti langų, meniu ir mygtukų paskirtis, pamatyti šio virtualiojo pasaulio logiką ir ja  vadovautis.

Pirmiausiai atsiradęs „telekomo“, po to ir Tele2 internetas smogė dar vieną kirtį įsibaiminusiems suaugusiesiems. Tiems, kurie jau mokėjo šiaip taip naudotis rašymo, piešimo, muzikos klausymo programomis, teko išmokti ir kitko – naudotis elektroniniu paštu, skaityti naujienas, sužinoti, kas yra internetas Kaune, Vilniuje, Klaipėdoje, ar bet kuriame kitame mieste. Juk jis visur vienodas.

Greitas susisiekimas

Pirmiausiai vos atsiradus internetui žadą atėmė galimybė greitai ir kone stebuklingai susisiekti su tais žmonėmis, kurie taip pat naudojasi šiuo stebuklingu tinklu. Iš pradžių, kol vartotojų nebuvo daug, tai buvo gana neįprasta, atrodė nepatogu. Vėliau, išmokus naudotis, internetas Vilniuje tapo labai greita priemone ne tik asmeniniam bendravimui, bet ir svarbiems reikalams tvarkyti.

Elektroniniu paštu siunčiamos sutartys, atsiranda elektroninio parašo sertifikavimo sistema, akademinės bendruomenė taip pat būtent virtualiu būdu dažnai pateikia didelę dalį medžiagos. Bevielis internetas įgalino dar paslankesnį ir patogesnį naudojimąsi technologijomis. Jis, žinoma, aktualiausias, tiems, kas turi nešiojamąjį kompiuterį.

Ir namuose, ir viešumoje

Netruko praeiti dar keli metai, kai internetas tapo tokia neatsiejama kasdienybės dalis, jog ji mūsų neaplenkia nei mieste, nei namuose. Mūsų šalyje vos prieš kelis metus iš vakarų taip pat įsigalėjo mada derinti du dalykus – internetas, kava – tai tie komponenetai, kuriuos greitai ir patogiai galima gauti užsukus į „Cofee Inn“ tipo kavinaites bei greitas užeigas išsinešimui.

Iš esmės internetas Lietuvoje gali būti nemokamai pagaunamas ne tik kavinėse, bet ir sėdint parke ant suoliuko. Mat yra specialūs miesto taškai, iš kurių ryšys sklinda nemokamai, be jokių apsaugos kodų ir specialių reikalavimų. Tai mūsų gyvenimą daro itin paprastą, daugybė paslaugų ir informacijos vyksta žaibo greičiu.