Audros metu žaibas gali sugadinti brangią buitinę techniką, televizorius, kompiuterius ir net skalbimo mašinas. Remonto paslaugas teikiančias įmones po audrų užplūsta užsakymai, o remonto išlaidos kartais siekia svaiginančias sumas. Tad gal verta iš anksto pagalvoti, kaip apsisaugoti nuo griaunamosios žaibo jėgos?

Imtuvų ir pačios elektros instaliacijos elementų, tokių kaip įvairūs buities prietaisai ir aparatai saugumą gali užtikrinti tinkamai parinktas viršįtampio ribotuvas. Žaibo smūgio metu apsaugos nuo viršįtampio įtaisas apriboja namų elektros sistemoje atsirandantį viršįtampį iki saugios 1,5 kW ribos.

Kad viršįtampio apsauga būtų gana efektyvi, ji turi būti daugiakopė, kitaip tariant kaskadinė. Nesvarbu koks elementas ir kur jis bus sumontuotas. Todėl prieš tinkamai parenkant prietaisus, reikėtų atlikti išsamų visų su įrengimu susijusių aspektų įvertinimą, kad būtų išvengta projektavimo ir surinkimo klaidų.

Visų tipų viršįtampių ribotuvai vaidina svarbius ir skirtingus vaidmenis mažinant viršįtampius. 1 tipo viršįtampių ribotuvas, dažnai vadinamas žaibolaidžiu, yra skirtas apsaugoti nuo itin aukštos įtampos smūgių, kuriuos sukelia tiesioginis, artimas žaibo smūgis į elektros liniją. Jo užduotis yra apriboti ir suvaldyti elektros pirminį impulsą. 2 tipo ribotuvas dažnai vadinamas tiesiog viršįtampių ribotuvu. Jo užduotis yra apriboti viršįtampį iki 1-1,5 kW. Jis nors ir apsaugo didelę dalį elektrinių imtuvų nuo komutacijos viršįtampių ir viršįtampių sumažintų 1 tipo ribotuvų, vis vien yra nedidelė grėsmė elektriniams prietaisams. 3 tipo ribotuvas naudojamas tiesiogiai apsaugoti pasirinktus elektros įtaisus, jautrius bet kokiems viršįtampiams. Jo užduotis yra apriboti energiją, kurią praleidžia 1 ir 2 tipo ribotuvai. Jis yra sumontuojamas skirstomajame skydelyje, dėžutėje už elektros lizdo arba tiesiogiai į prietaisą. Sumažinamo viršįtampio lygis yra 0,8 kW.

Kartu visa ši viršįtampio apsauga sukuria tarsi barjerą, padedantį apsisaugoti nuo gamtos išdaigų. Ji svarbi galvojant ne tik apie namų, bet ir apie artimų žmonių saugumą ir sveikatą.