Kas kiek laiko reikia skiepytis erkinio encefalito vakcina?

Skiepai nuo erkinio encefalito – tai vakcina, skirta erkinio encefalito (ERĮ) profilaktikai. Dabar ši liga paplitusi Vidurio ir Rytų Europoje bei Šiaurės Azijoje. Daugiau nei 87 % vakcinuotų žmonių susikuria imunitetas.  Tai nenaudinga įkandus užsikrėtusiai erkei. Jis švirkščiamas į raumenis.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja skiepyti visus žmones tose vietovėse, kuriose ši liga paplitusi. Priešingu atveju vakcina tiesiog rekomenduojama tiems, kuriems yra didelė rizika. Rekomenduojamos trys dozės ir papildomos dozės kas trejus–penkerius metus. Vakcinos gali būti naudojamos vyresniems nei vienerių ar trejų metų žmonėms, priklausomai nuo vaisto formos. Atrodo, kad vakcina yra saugi nėštumo metu.

Sunkus šalutinis poveikis yra labai nedažnas. Nedidelis šalutinis poveikis gali būti karščiavimas, paraudimas ir skausmas injekcijos vietoje.  Senesnės formulės buvo dažniau siejamos su šalutiniu poveikiu.

Pirmoji vakcina nuo erkinio encefalito buvo sukurta 1937 m.  Ji įtraukta į Pasaulio sveikatos organizacijos būtinų vaistų sąrašą. Vakcina buvo patvirtinta naudoti medicinoje Jungtinėse Valstijose 2021 m. rugpjūčio mėn.

Erkinis encefalitas yra pavojingiausia liga. Mirtingumas nuo šios ligos siekia 0,5–1% užsikrėtusiųjų. Trečdalis žmonių po erkinio encefalito niekada iki galo nepasveiksta. Dažniausi liekamieji reiškiniai yra psichoneurologiniai simptomai, tokie kaip nesugebėjimas susikaupti, miego sutrikimai, lėtinis galvos skausmas, padidėjęs jautrumas, elgesio pokyčiai ir rečiau paralyžius.

Specifinio gydymo, t. y. gydymo nuo infekcijos sukėlėjo, nėra. Asmuo gali gauti gydymą tik simptomams palengvinti, t. y. vaistų terapiją simptomams palengvinti.

Skiepai yra veiksmingiausia priemonė nuo erkinio encefalito. Vakcinos nuo erkinio encefalito efektyvumas siekia 98 proc.

Standartinis vakcinacijos planas:

pirmoji dozė;

antroji dozė (1-3 mėnesiai po pirmosios vakcinacijos);

trečioji dozė (5-12 mėnesių po antrosios dozės).

Pagreitintos vakcinacijos planas:

pirmoji dozė;

antroji dozė (2 savaites po pirmosios dozės);

trečioji dozė (5-12 mėnesių po antrosios dozės).