Nepamirškime knygų

knyga
knyga

Nors pastaruoju metu vis daugiau laiko praleidžiame prie kompiuterio, kol kas neišsižadame skaitymo. Knyga vis dar lieka geriausiu draugu daugeliui žmonių. Pasakos vaikystėje, pirmieji romanai paauglystės metais, „rimtos“ suaugusiųjų knygos – visa tai formuoja mūsų asmenybę ir yra neatskiriama kultūros dalis.

Dovanojimui…

Knyga dovana kiekvienam? Visiškai teisingai – tinkamai parinkta ji gali nudžiuginti kiekvieną. Tokioje gausybėje literatūros visomis pasaulio kalbomis tikrai atsiras kažkas, kas tiks bet kuriam žmogui. Vieniems patinka istoriniai romanai, kiti mieliau renkasi psichologines, dvasinį augimą skatinančias knygas ar domisi vien mokomąja literatūra. Tinkamiausia knyga fotografija besidominčiam žmogui greičiausiai bus vieno ar kito laikmečio, specifinės tematikos albumas. Profesorius nudžius gavęs savo srities studiją. Trumpai tariant, knyga – universali dovana. Žinoma, tam, kad žmogus liktų patenkintas dovana, reikia bent šiek tiek jį pažinoti. Aklai spėti, kokia literatūra patiks žmogui, gali būti rizikinga. Kita vertus, jei esate tikri, kad dovanos gavėjas mėgsta skaityti, veikiausiai „pataikysite“ dovanodami klasikinę literatūrą. Joks knygų mėgėjas neprieštaraus, kad jo biblioteką papildytų klasikinis kūrinys. Gera dovana gali tapti ir knyga apie lietuva. Ji tinkama ir tautiečiams, ir svečiams iš užsienio. Knyga apie lietuva gali būti ir trumpa, iliustruota istorija ir ištisas nuotraukų albumas, atspindintis gražiausias šalies vietas. Tai dalykas, papuošiantis bet kurią lentyną. Svečios šalies kultūrą apibūdinanti knyga dovana, galinti labai pradžiuginti keliauti mėgstančius draugus ar giminaičius.

… ir turiningam laisvalaikiui

Knyga fotografija studijuojančiam žmogui yra šis tas daugiau nei teorinė literatūra. Tai gyvenimo būdo dalis, laisvalaikis, galimybė pasisemti įkvėpimo. Lygiai taip pat ir kiti specifine sritimi besidomintys žmonės sutiks, kad nauja knyga mėgstama tema nėra tik dar vienas popieriaus rinkinys, keliaujantis dulkėti į lentyną. Skaitymas ne tik padeda atsipalaiduoti, bet ir užpildo asmenybę, sudaro sąlygas tobulėti, mokytis, augti subtiliame lygmenyje. Skaitymas – savotiškai intymi veikla, į kurią pasinėręs žmogus gali visiškai pamiršti apie aplink egzistuojantį pasaulį. Susidomėjimas konkrečia sritimi ir atitinkamos literatūros skaitymas leidžia išreikšti save, atskleisti savo talentus ir gebėjimus. Visa tai nėra vien malonūs svaičiojimai. Tai tiesa – knygos formuoja mus, kai mes, sudarinėdami savo asmenines namų bibliotekas, jas renkamės knygynuose. Įsivaizduoti pasaulį be literatūros būtų labai sunku. Tai neatskiriama mūsų realybės dalis.

Skaitymo reikšmė

Pastaruoju metu dažnai kyla konfliktai tarp popierinių ir elektroninių knygų mėgėjų. Pastarosios, sakoma, naudingos tausojant gamtą, iš ekologinių sumetimų. Knyga internetu šiuo metu pasiekiama kiekvienam, turinčiam kompiuterį ir interneto ryšį. Kai kas tai laiko blogybe, tačiau turime pripažinti, kad literatūra knygynuose dažnai tampa prabangos preke. Žinoma, knygoms dažnai taikomos akcijos. Tie, kam finansiniai rūpesčiai neaktualūs, knygas dažnai perka, renka ir saugo. Mažesnį biudžetą turintys žmonės skolinasi iš bibliotekų. Tad kodėl mėgstantys laiką leisti prie kompiuterio negalėtų pasirinkti jiems priimtiniausio skaitymo metodo? Jei tai skaitymas internetu – tebūnie. Visi renkamės priklausomai nuo savo finansinių galimybių, išsilavinimo, gyvenimo būdo. Labai svarbu, kad knyga neliktų užmiršta, o kokiais būdais to sieksime yra mūsų pačių asmeninis reikalas. Galbūt skaitysime tik elektronines knygas pdf formatu, gal ir toliau klaidžiosime tarp bibliotekos lentynų ar remsime rašytojus, pirkdami jų knygas mugėse ir parduotuvėse – svarbiausia nenustoti skaityti, vertinti literatūrą, saugoti kultūrinį šalies paveldą, skatinti savo vaikus paimti į rankas knygelę ir trumpam pamiršti internetą. Svarbiausia – nepamiršti, kad tik knygų dėka esame tokie, kokie esame.

Daugiau knygų ir literatūros: www.pegasas.lt/knygos