Baltos lankos, juodos avys 

Knygos

Knygos

Turbūt daugeliui būtų sunku įsivaizduoti savo gyvenimą be knygų. Ar tai būtų vienintelė mamos prieš miegą vaikystėje skaityta pasakų knygelė ar nuolat studijuojamos storiausios enciklopedijos – visi yra susidūrę su knygomis. Knygos, seniau buvo perrašinėjamos ranka ir perduodamos kaip didžiausias turtas, dabar yra lengvai pasiekiamos kiekvienam. Knygos menas, o šio meno žanrų įvairovė tokia plati, kad kiekvienas gali rasti sau širdžiai mielą skaitinį. Turbūt nebeegzistuoja sritis, neaprašyta knygose. Tik dabartiniais laikais, kai žmonės vis dažniau renkasi televiziją, internetą, kiną, ar knygų skaitymas vis dar yra tarp populiariausių laisvalaikio leidimo būdų?

Knygų kelionė į didžiuosius ekranus

Net ir labiausiai nemėgstančius knygų galima perkalbėti. Šį dialogą geriausiai užmegzti padeda kinas. Knygos ekranizavimas – tai aprašyto siužeto perkėlimas į filmą. Kadangi režisieriai dažnai suteikia sau didelę laisvę, atsiranda manančių, kad knygos ekranizavimas ya kurinio zalojimas. Tačiau tai tik viena reikalo pusė. Juk nustatytos taisyklės, kiek tikslaus knygos siužeto privalo likti kino filme, nėra, o kinas, reikia pripažinti, taip pat yra meno forma. Menas vargiai paklūsta taisyklėms ir yra, be abejonės, labai subtili ir subjektyviai suprantama kultūros forma. Kartais knygos ekranizacija tik nedidele dalimi atkartoja rašytinį kūrinį. Žinoma, tokiu atveju, galima ginčytis, ar tai jau yra knygos ekranizavimas, ar tik tam tikrų elementų skolinimasis ir perkėlimas į vaizdą. Bet kuriuo atveju, kino istorijoje yra ir labai sėkmingų, ir visiškai nevykusių ekranizacijų pavyzdžių. Turbūt pats pelningiausias ir daugiausiai susidomėjimo sulaukęs yra britų autorės J. K. Rowling „Haris Poteris“. Septynių knygų serija sulaukė milžiniško susidomėjimo tarp įvairaus amžiaus skaitytojų, o į kino teatrus iškeliavusios istorijos pritraukė sunkiai suvokiamą skaičių žiūrovų. Šį knygos ekranizavimą turbūt galima laikyti labiausiai pavykusiu istorijoje, nors visus nuopelnus priskirti vien filmui būtų neteisinga. Knygos gaminimas, kaip ir filmo pagal ją, yra ilgas, daug talento reikalaujantis procesas. Be įdomaus siužeto, ekranizacija nublanktų, o jos neišgelbėtų net garsiausi aktoriai.

Knyga: popierinė ar elektroninė?

Į aukščiau pateiktą klausimą vieningo atsakymo tikėtis neverta. Atkakliausi tvirtina, kad knygos – tai baltas popierius su juodomis raidėmis atspausdintu tekstu. Konservatyvūs literatūros gerbėjai griežtai atsisako pripažinti elektronines knygas. Knygos elektronines, nelegaliai ar už tam tikrą mokestį platinamos internetu, esą iškraipo tikrąją prasmę. Knygos gaminimas, apimantis ne tik jos rašymą, bet ir spausdinimą, lapų rišimą, puslapių, viršelio apipavidalinimą, daugelio vis dar romantizuojamas ir laikomas kone šventu procesu. Elektroninės knygos pdf formatu, perkeliamos į nešiojamas elektronines skaitykles, reikia pripažinti, yra patogus būdas su savimi turėti ne vieną, o keletą ar net keliasdešimt savo mėgstamiausių skaitinių. Žvelgiant iš ekologinės pusės, elektroninės knygų versijos leidžia sutaupyti popieriaus, kurio poreikis patenkinamas kertant ir taip nykstančius miškus.

Pirkti ar skolintis?

Džiugina tai, kad norintieji skaityti, skirtingai nei prieš kelis šimtus metų, nebeprivalo būti labai turtingi arba apsukrūs vagys. Nors knygos vis dar yra gana brangios, bibliotekos suteikia galimybę pasiskolinti norimą kūrinį į namus. Tik ar visada turime laiko keliauti į biblioteką ir šmirinėti tarp lentynų? Kai kam tai jau atrodo laiko švaistymas. Internetinės parduotuvės, atrodo, yra vis populiarėjanti išeitis taupantiems laiką ir energiją. Knygos internetu pigiau parduodamos ne tik išpardavimų metu. Galima įsigyti ir skaitytų knygų, parduodamų žmonių. Specialioje internetinėje parduotuvėje pateikiamas, pavyzdžiui, kažkieno jau skaitytos knygos eragonas aprasymas, norima kaina ir miestas, kuriama gyvena pardavėjas. Knygų perpirkinėjimas yra ne tik ekologiškas, bet ir patogus sprendimas, leidžiantis įsigyti nuosavą, kartais retą knygą.