trafic.lt zibintaiSu įspėjimo ir pavojaus ženklais susiduriame kasdien. Ant elektros įrankių, buitinės technikos, įvairių staklių ir žinoma automobiliuose. Dažniausiai įspėjamuose ženkluose naudojamos raudona ir oranžinė spalvos. Kodėl taip yra mums paaiškino trafic.lt atstovai. Raudona spalva nuo seno asocijuojama su stop ženklu, raginimu sustoti arba nepradėti veiklos. Todėl ši spalva pasirinkta automobilių priekiniams ir galiniam žibintams. Jungtinėse valstijoje posūkių žibintai pagal ten galiojančius įstatymus gali būti ir raudoni arba oranžinės spalvos tačiau Europoje ir daugumoje kitų pasaulio šalių tik oranžinės spalvos.

Važiuojant 100 km/h greičiu labai svarbu laiku pastebėti kitus manevrus atliekančius eismo dalyvius todėl spalva turi būti ryški žmogaus akiai. Per dešimtmečius šių dviejų spalvų naudojimas žibintuose suformavo žmonių smegenyse tam tikrus instinktus kurie tarsi automatiškai pritaiko ir elgesį pagal aplinkybes kelyje. Matant raudoną spalvą mes instinktyviai puolame stabdyti ir pamatę oranžinį signalą. Kuo anksčiau pamatome signalus tuo greičiau į juos reaguojame ir naudojame ir nuo to priklauso tokie paprasti dalykai kaip transporto spūstys ir netgi vairavimo kultūra.

Mokslininkų atliekančių transporto tyrimus analizės rodo kad oranžinės spalvos signalas 30 procentų geriau atlieka savo funkciją nei raudonas, savo ruoštu tai padeda išvengti eismo įvykių. Raudonos spalvos posūkių signalai jau yra uždrausti naudoti daugiau kaip 50 metų. Lietuvoje ir kitose šalyse naudojami ir skaidrūs žibintai su oranžinės spalvos lempute viduje, tai nesumažina efektyvumo tačiau vis dar pasitaiko atvejų kai jauni vairuotojai ir automobilių tiuningo gerbėjai užtamsina posūkio žibintus pilkos spalvos plėvelėmis arba dažais ir tokiu būdu sumažina skleidžiamą šviesą. Nors kelių policija ir kovoja su šiais pažeidimais tačiau tai visa dar išlieka pilkąja zona ir į tai kreipiamas per mažas dėmesys.