Kodėl žmonės skolinasi?

Žmonės skolinosi nuo pirmos dienos, kai tik atsirado pinigai. Pirmiausia skolinimu pradėjo verstis turtingi senovės pirkliai. Prekyba jiems padėjo sukaupti dideles aukso monetų atsargas. Daugelį metų iš jų skolinosi ne tik kiti pirkliai ar paprasti amatininkai, bet net ir valstybių vadovai. Pinigus skolinasi ir šiandien ant žemės vaikščiojantys žmonės. Išnagrinėkime, kokios priežastys dažniausiai paskatina priimti sprendimą pasiskolinti.

Noras pagreitinti procesus. Lietuvoje dar prieš kelis šimtus metų buvo priimta, kad tik gimus sūnui tėvas ruošia medieną jo namui, kuriame jis apsigyvens su savo naująja šeima. Šiandien tik reta jauna šeima gali sulaukti iš tėvų tokios pagalbos. Be to, ji šiais laikais ir nebūtų aktuali, nes vis rečiau jauni žmonės nori gyventi kartu ar netoli tėvų net ir atskirame, bet sename name. Taip pat didelė dalis jaunų žmonių siekia nepriklausomybės, todėl perka nuosavus butus. Kreditai šiems žmonėms padeda įgyvendinti savo svajonę greičiau.

Noras pažinti pasaulį. Greitas kreditas žmonėms būna reikalingas, kai išsiruošia gyvenimui kitose šalyse. Prieš dvidešimt metų niekas negalėjo įsivaizduoti, kad Lietuva priklausys Europos sąjungai ir niekas negalėjo numatyti, kaip tai pakeis kiekvieno žmogaus gyvenimą. Suvokimas, kad gali laisvai keliauti, dirbti ir mokytis didžiojoje dalyje Europos šalių pakeičia požiūrį į savo šalį. Dėl šios priežasties vis daugiau jaunų žmonių renkasi studijas kitose šalyse ar iškeliauja bent trumpam dirbti į šalis, kur pragyvenimo lygis ir tuo pačiu atlyginimai yra didesni. Tokiam žingsniui pasiruošusiems žmonės daugeliu atveju reikalingi kreditai kelionei ir bent pirmųjų savaičių būsto nuomai kitose šalyje.

Poreikis vartoti. Kapitalistinė visuomenė formuoja naują požiūrį į vartojimą. Seniau žmonės valgydavo, nes būdavo alkani, o šiandien daugelis žmonių jau sunkiai gali įsivaizduoti, kas tai yra alkis ir tikras skurdas ir nepriteklius. Po XX a. kartų pasaulis padarė didžiulį gyvenimo kokybės šuolį. Buvo sukurti chemikalai, kurie padeda išauginti daugiau daržovių ir vaisių, medikamentai, kurie padeda greičiau pasveikti pasigavus ligą, buvo sukurti efektyvesni darbo metodai. Visose vakarų pasaulio šalyse žmonės pradėjo gyventi daug geriau ir galėjo nustoti rūpintis baziniais dalykais, kaip maistas ir geriamas vanduo. Šie dalykai praktiškai yra garantuoti kiekvienam, net ir savimi pasirūpinti negalinčiam ir artimųjų neturinčiam žmogui. Kitaip nei prieš 50 metų, kai kiekvieną pagamintai prekei Europoje būtinai atsirasdavo pirkėjas, šiandien turime prekių perteklių. Dėl šios priežasties žmonės yra nuolat skatinami vartoti ir leisti net skolintis vartojimui.

Siekis nebūti prastesniam. Ekonomikos pakilimo metu buvo praktiškai normalu skolintis iš banko pinigų norint įsigyti butą, pastatyti namą ar nusipirkt naują automobilį. Kartais tai buvo daroma net gerai neapskaičiuojant galimybių. Tai pamiršdavo padaryti tiek pats žmogus, tiek paskolą jam suteikianti instituciją – bankas ar kredito unija. Tokius masiškus veiksmus lėmė viena pagrindinė priežastis – taip darė visi. Kai tik žmonės suprato, kad pinigų galima lengvai pasiskolinti ir turėti daiktus, kurių taip norisi ne po 10 metų, o dabar jie pasinaudojo tokia galimybe. Kai taip pradėjo elgtis daugelis žmonių praktiškai pasidarė įprasta skolintis. Juk niekada nesinori būti prastesniam nei kaimynas.

Noras kurti. Nors sakoma, kad žmonės dar niekada negyveno taip pasiturinčiai, kaip šiandien, žmogaus galimybės yra ribotos. Norint kurti ir įgyvendinti dideles idėjas reikia kapitalo. Labai dažnai pirmiesiems verslo vystymo etapams reikalingas greitas kreditas. Paskola padeda greičiau nei konkurentai įdiegti naujas technologijas, pasamdyti geresnius darbuotojus ir užsiimti rinkos dalį.

pinigai