stogu dangos, stogaiTobulėjant statybinėms medžiagoms, įrenginiams ir darbų atlikimo technikai kai kurie dalykai išlieka iš esmė tokie pat ir nekinta dešimtmečiais. Tai pasakytina apie stogo ir kitų medienos konstrukcijų tvirtinimo ir sujungimo principus ir joms naudojamus tvirtinimo elementus. Dar ir dabar seno sukirpimo meistrai tvirtina mediena su kabėmis papildomai iškapodami trikampio formos įpjovas kad tvirtinimo vieta turėtų didesnį mechaninį atsparumą įstrižoms apkrovoms kurias sukelia vėjas ir sniegas. Ar tikrai kas sena ir laiko patikrinta yra geriausia?

 

Vinys

Prieš 30 metų Lietuvoje nebuvo nei akumuliatorinių suktuvų nei varžtų tačiau stogų (https://stogulinija.lt/produktai/stogo-danga/banguoti-lakstai/) per audras nuplėšdavo ne ką daugiau nei tai nutinka pastaraisiais metai. Visiems stogo darbams pakako vinių ir plaktuko. 20-25 cm vinimis tvirtino gegnes prie murlotų ir gegnes tarpusavyje kitoje pusėje užlenkiant vinį stačiu kampu ar net užriečiant ir įkalant į medieną kad vinis nejudėtų. Kampuose murlotus sutvirtindavo kabėmis taip pat ir jų sujungimus. Šis būdas yra patikimas yra ir šiandien tik turi trūkumą nes šiam darbui reikia sunaudoti gana daug vinių kai tuo tarpu tvirtinant kitomis priemonėmis užtenka tik vieno ar kelių varžtų.

 

Kampuočiai

Sulenktos metalinės plokštelės naudojamos 90 laipsnių sujungimams, skirtingų plokštumų sujungimui ir stabilumui užtikrinti. Rekomenduojama naudoti ne plonesnio storio metalo nei 2-3 mm. Naudojant kampuočius labai svarbu naudoti kokybiškus medvaržčius nes nuo jų ir priklauso visas patikimumas. Net storesnio metalo kampuotis neatliks savo funkcijos jei bus pritvirtintas per mažo diametro ar minkšto plieno varžteliais kurie nulūš nuo didesnės apkrovos.

 

Srieginiai strypai

Tai vienas dažniausiai naudojamų jungimo būdų kai medinės stygos sujungiamos pragrežiant skyle ir suveržiant ilgu varžtu. Srieginio strypo diametras neturėtų būti mažesnis nei milimetrų ir dar būtina naudoti plačias 3-5 centimetrų poveržles kurios neleidžia varžtui įdubti į medieną ir išlaiko konstrukcijos stabilumą. Apibendrinant įvairių specialistų patirtį galima pasakyti kad pats patikimiausias gegnių tvirtinimo būdas yra tada kai tarpusavyje derinami įvairūs tvirtinimo elementai pagal jų paskirtį.