Kuo laisvai samdomas vertėjas pranašesnis už vertimų biurą?

XXI amžius apipintas įvairiausiais apibūdinimais. Dauguma jų susiję su informacija. Turint omenyje tai, jog pastaroji labai lengvai sklinda iš vienos pasaulio pusės į kitą, kai kas paaiškėja. Didelės intrigos čia nėra – kalba eina apie skirtingas kalbas. Taigi informacija sklinda, bet ne visiems ji suprantama. Kad ji būtų aiški, prireikia vertėjų. Vertimo paslaugos patenka į intelektualių paslaugų racioną, o tai aiškiai sufleruoja darbą patikėti ne bet kam.

Pagal tai, kas atlieka darbą, vertimo paslaugos gali būti skirstomos į dvi rūšis. Tiesa, abiem atvejais veiklą vykdo žmonės. Visgi vienu atveju jie savo vaidmenį atlieka tam tikroje organizacijoje (vertimų biure), o kitu – namuose, kavinėje, hub‘e ar bet kur kitur. Natūraliai kyla klausimas, kuris variantas būtų priimtinesnis paprastam klientui. Radus atsakymą, taptų įdomu, kuo, kodėl ir t.t. Žinoma, galima vengti tiesaus atsakymo, polemizuoti ir galiausiai palikti skaitytoją vieną su apmąstymais. Na, bet juk galima imti ir griežtai pasakyti „laisvai samdomų specialistų vertimo paslaugos kokybiškesnės“. Tai kategoriškas teiginys ir būtent dėl to kai kuriems jis atrodys pernelyg prasčiokiškas. Vis dėlto nemažai žmonių taip reiškia savo nuomonę – subjektyviai, kategoriškai, nenorėdami išklausyti kitos pusės. Ir tai yra blogai. Bloga nuomonė būtų ir ta, kuri ką tik nuskambėjo. Tačiau nusiminti neverta – pakanka tvirto argumento ir pasakymas iškart taps taiklesnis.

Vertimai, atliekami biure dažniausiai kainuos daugiau nei kreipiantis į vadinamąjį freelancer‘į. Viena priežasčių galima laikyti vertimo firmos savininko prievolę išlaikyti darbuotojus ir visą biurą. Kad pavyktų gauti pelno, kaina juk negali būti „miniatiūrinė“. Savarankiškai legaliai dirbantis vertėjas taip pat ant pečių užsikrovęs mokesčių naštą, tačiau išlaidos paprastai būna mažesnės nei biuro atveju.

Štai ir argumentas. Taip, nuomonė, kuri čia buvo paminėta, gali būti vadinama kategoriška. Norint realiai pasverti situaciją, reikėtų ne kategoriškumo, o laisvo „už“ ir „prieš“ dėliojimo. Tuomet gal ir paaiškėtų, kokie vertimai yra geresni. Arba tiesiog prieitume prie išvados, jog viskas priklauso nuo 999 veiksnių…