Lean

Lean: dirbti mažiau, uždirbti daugiau 

Lean
Lean

Rimti verslininkai visada ieško, kaip uždirbti daugiau, o gamybos procesui ar paslaugos kūrimui išleisti mažiau. Krizė davė dar vieną pamoką, kurią ne visi pajėgė išmokti, – jeigu matai, kad tavo verslas žlunga, užsakymų mažėja, tai nereikia ir toliau tęsti lygiai tokio pačio darbo. Tai būna akivaizdus požymis, kad pats metas daryti pertvarkas. Tą sako ir lean sistema.

 

Ką tai reiškia? 

Daugeliui šis žodis turbūt negirdėtas ir kelia nemažai abejonių. Tačiau tie, kurie ryžosi pakeisti savo mąstymą ir verslo filosofiją, šiandien džiaugiasi puikiais rezultatais. Tad kas yra lean sistema? Su kuo ji valgoma ir kuo užgeriama? Labai supaprastinus, bet norint suprasti esmę, lean sistema apibūdinama taip: nuolatinis verslo tobulėjimas ir nereikalingų, nenaudingų veiklų eliminavimas arba maksimalus sumažinimas.

 

Prasideda nuo vadovo 

Iš tiesų lean mokykla nėra tokia sena. Tai – naujausių laikų „išradimas“. O pats žodis „lean“ iki galo savo reikšme suformuotas ir išgrynintas tik 1990 m. Teigiama, kad lean sistemos pradžia siejama su Toyotos prekės ženklu, kuomet Toyota fabrikuose buvo įdiegtas naujoviškas gamybos optimizavimas, siekiant ženkliai sumažinti sąnaudas. Ekspertai aiškina, kad lean sistema, angliškai vadinama lean system, turi būti įgyvendinama nuo pat žemiausios grandies. Tačiau ja tvirtai turi tikėti ir stengtis įdiegti aukščiausioji grandis – įmonės vadovybė. Taip vadinamas lean thinking turėtų tapti nauja verslo įmonės savastimi, būtinai prasidedančia nuo vadovo.

Lean sistema – YouTube

Padeda suprasti ir įsisavinti 

Naujoji filosofija iš tiesų labai paranki ir lengvai perimama. Juk kas nenorėtų dirbti mažiau, o pagaminti ir uždirbti daugiau. Būtent to ir siekia lean sistemos šalininkai. Beje, jeigu viskas skamba labai sudėtingai, neverta išsigąsti. Mat nebūtina pačiam studijuoti visus sistemos etapus ir dvejoti, ar sėkmingai juos įgyvendini. Palengvinti tikslo siekimą pasiryžę lean sistemos profesionalai, puikiai išmanantys, kas ir kada turėtų būti padaryta, kad verslininką lankytų sėkmė. Tam ir yra organizuojami lean mokymai. Taip, yra ekspertų, padedančių įdiegti naująją sitemą į įmonės veiklą. Ši veikla vadinasi lean paslaugos. Jomis, beje, naudojasi vis daugiau verslininkų.

 

Tinka visoms verslo sritims 

Lean sistemos ekspertai sako, kad didžiausias nesusipratimas tai, jog kartais terminas lean manufacturing verčiamas ir pristatomas tik kaip gamybos optimizavimas, tinkantis sumažinti sąnaudas pirmoje darbo grandyje. Tiesa ta, kad lean sistema tikrai pradedama nuo apatinės grandies, bet ji būtina visoms grandims be išimties: ir valdymo, ir gamybos, ir pristatymo, ir t. t. Be to, ši sistema tinka ne tik gaminantiems objektus, bet ir kuriantiems paslaugas.

 

Septyni trukdžiai 

2002 m. buvo pristatyta dar viena lean sistemos atšaka – lean 6 sigma. Ji pasižymi tuo, kad čia sujungiamos lean sistemos taisyklės su Six Sigmos taisyklėmis. Pagrindinis akcentas tas, kad čia išskiriamos septynios pagrindinės sritys, kurios privalo būti peržiūrėtos, siekiant eliminuoti nenaudingas veiklas. Tai – transportas, inventorius, perteklinis judesys, nereikalingas laukimas, produkcijos perteklius, proceso perteklius ir defektai. Pavyzdžiui, transportas reiškia tai, kad darbo procese kartais judinami daiktai, medžiagos ar įtraukiamos veiklos, kurių visiškai nereikia norimam produktui ar paslaugai pagaminti. Perteklinis judesys – tai nereikalingas žmonių vaikščiojimas ar įrangos kilnojimas, kurio būtų galima atsisakyti, įrengus tinkamai patalpas ar pan. Nereikalingas laukimas pasitaiko tuomet, kai darbuotojas turi laukti, kol bus atliktas kitas produkcijos gamybos žingsnis. Defektai – ne blogos kokybės prekės, kurias reikia išmesti, bet pastangos aptikti tokią produkciją ir bandymas ją taisyti. Taigi, lean sistema šiuos trikdžius padeda įveikti. Ir tai verslą gali išgelbėti net nuo bankroto.