Lietuvoje populiarėja kremavimas: ką reikėtų žinoti?

Organizuojant laidotuves ir atsisveikinimą su mirusiu žmogumi, Lietuvoje populiarėja kremavimas. Kiekvienais metais vis daugiau giminaičių apsisprendžia savo artimą žmogų po mirties kremuoti. Naudinga žinoti, kaip šios laidojimo paslaugos atliekamos.

 

Kaip užsakyti kremavimą ir kiek tai kainuoja?

Jeigu norite užsakyti kremavimo paslaugas, pirmiausia apie tai pasikalbėti reikėtų su laidotuves organizuojančiais laidojimo namais. Dažniausiai jie gali pasiūlyti tarpininkauti, užsakant kremavimo paslaugą. Tokiu atveju Jums nereikia patiems rūpintis karsto nuvežimu, nes tai specialiu transportu gali atlikti laidojimo namų personalas.

 

Kremavimo kaina priklauso nuo kelių dalykų. Ją sudaro ne tik pats kremavimas, bet ir papildomos paslaugos. Pavyzdžiui, kūno transportavimas, paruošimas. Taip pat kremavimui reikalingas karstas. Jį galima įsigyti arba laidojimo namuose, arba pačiame krematoriume. Tad įprastai kremavimo paslauga kainuoja nuo kelių šimtų eurų ir kinta priklausomai nuo to, kokių papildomų paslaugų Jums reikėtų.

 

Ar reikalingas karstas?

Kaip jau minėta, nors kūnas yra kremuojamas, šis procesas atliekamas su karstu. Tik labai išskirtiniais atvejais kūnas gali būti kremuojamas be karsto. Karstą šiam procesui galima įsigyti krematoriume arba kūnas gali būti atgabenamas jau su karstu. Svarbiausia, kad svoris neviršytų nustatytų normų, o karstas nebūtų per didelis. Verta žinoti, kad geriausiai rinktis kuo natūralesnį karstą, kuris būtų lengvai degantis. Reikėtų vengti įvairių karšto papuošimų, kurie yra iš metalo ar gintaro ir gali nesudegti kremavimo procese. Kartais artimieji pageidauja į karstą mirusiam asmeniui įdėti kokių nors jo asmeninių daiktų arba drabužių. Tai nėra draudžiama ir nėra papildomai apmokestinama. Svarbiausia, neįdėti daiktų, kurie negali sudegti.

 

Ar galima dalyvauti kremavime?

Kartais artimieji nori atsisveikinti su brangiu žmogumi ir dalyvauti kremavime. Tai yra įmanoma ir krematoriume yra sudaroma tokia galimybė. Artimieji gali ne tik atvykti kartu, atsisveikinti prieš kremavimą, bet ir stebėti, kaip vyksta pats kremavimas. Visgi, reikia pasiruošti, kad tai gali sukelti nemalonių emocijų.

 

Kaip išsirinkti urną?

Po kremavimo, palaikai yra atiduodami kartu su kremavimą patvirtinančiais dokumentais. Tačiau tiek tuomet, kai palaikai laidojami urnoje, tiek tuomet, kai urna pasiliekama arba atiduodama saugoti į kolumbariumą, artimieji dažniausiai nori įsigyti naują urną. Jų pasirinkimas labai įvairus. Vieniems labiau patinka metalinės ilgaamžės urnos, kiti mieliau renkasi medines arba lengvai suyrančios urnas, kurios dažniausiai yra laidojamos kapinėse.