Medzio briketai  yra skirti kūrenimui įvairiuose katiluose ir židiniuose. Tai plačiai naudojamas, ekologiškai švarus kietas kuras.

Tačiau pradėjus žvalgytis šio iš medzio gaminamo kuro, pasirodo, jog medzio briketai kaina labai svyruoja priklausomai nuo miestų, gamyklų, jų pačių rūšių ir net charakteristikų.

Pradėkime nuo to, jog medzio briketai yra gaminami iš įvairios medienos, o pati mediena, kaip žinia, būna pigesnė, būna ir brangesnė, tai atitinkamai matosi ir iš briketai kainos. Kietmedzio briketai bus visada brangesni už pigesnės medienos briketai.

Medzio briketai

Medzio briketai

Kaip briketų kainas sąlygoja skirtingi miestai ir vietovės? Juk Kauno ąžuolas yra toks pat, kaip Marijampolės.. Kodėl tuomet medzio briketai kaune kainuoja pigiau nei medzio briketai marijampole? Pasirodo, viskas paprasta – jeigu tam tikrame miestelyje yra gamykla gaminanti medzio briketai, tame miestelyje briketų kaina bus mažesnė, nes prie jų kainos neprisidės transportavimo kaštai, o iš Kauno nuvežus į Marijampolę toji kaina ir pabrangsta. O jeigu vežame iš Kauno į Mažeikius?

Tačiau medienos rūšių išmanymas ir gamyklos vietovės žinojimas, tai dar ne viskas ką reikia žinoti apie medzio briketai. Medzio briketai Prienai kainuoja brangiau nei medzio briketai Ukmerge, nors ir vienas ir kitas miesteliai turi savo gamintojus, ir net ne po vieną gamintoją. Tačiau medžio briketų Prienuose charakteristikos yra daug geresnės, o tai reiškia, jog briketai degs ilgiau.

Apžvelkime pagrindines medzio briketų charakteristikas:

Šiluminė vertė (kaloringumas; kcal/kg);

Drėgnumas (%);

Peleningumas (%);

Sieros kiekis (%).

Šiluminė vertė – tai išgaunamas šilumos kiekis degimo metu, kuo jis yra aukštesnis, tuo yra geriau, tuo briketai yra vertingesni.

Pagal kaitrumo grupes medieną galima būtų suskirstyti taip:

 I kaitrumo grupė – beržo, uosio, ąžuolo, klevo, skroblo, guobos  malkos;
II  kaitrumo grupė – pušies, juodalksnio, blindės malkos;
III kaitrumo grupė – eglės, drebulės, liepos, tuopos, gluosnio, baltalksnio, ievos malkos.

Drėgnumas – šis rodiklis turi didelę įtaką medienos savybėms.  Pagal drėgnumą medieną skirstoma į:

Šlapią, šviežiai nupjautą, orasausę, kambario sausumo ir visiškai sausą.

Briketų kaloringumas taip pat priklauso nuo medienos drėgnumo ir peleningumo. Kuo yra didesnis briketų drėgnumas, tuo bus mažesnis jų kaloringumas, t.y. šilumos atidavimo rodiklis, nes iš pradžių išskiriama šiluma bus naudojama drėgmei išgarinti.  Taip yra dėl to, kad pelenai ir drėgmė sudaro šio biokuro nedegiąją dalį. Pelenai ir degesios medžiagos kartu sudaro sausąją kuro masę.

Medienos pelenų kiekis dažniausiai yra mažas ir siekia tik kelis procentus. Tačiau i tuos procentus reikia atkreipti dėmesį, kadangi pelenų kiekis turi tiesioginę įtaką katilo ar židinio darbui. Dėl pelenų lydymosi  židinyje gali prasidėti šlakavimasis ir susidaryti sunkiai pašalinamos nuosėdos.  Medienos pelenų lydumo savybės gali stipriai svyruoti priklausomai nuo medienos rūšies, medžio augimo vietos, medienos priemaišų.

Sieros kiekis medienoje – kuo šios medžiagos kiekis yra mažesnis, tuo yra geriau. Nors sieros degimo metu taip pat išsiskiria šiluma, tačiau dėl neigiamo poveikio aplinkai ir pavojaus sukelti koroziją siera laikoma ypač nepageidaujamu kuro komponentu. Tačiau gera žinia yra ta, jog medienos briketai turi mažą sieros procentą, tad naudojant šį kurą reikės rečiau valyti kaminą, katilą, krosnį ar židinį.

Taigi iš apžvelgtų medžio briketų ir medienos charakteristikų matome, jog medzio briketai nelygu medžio briketams. Svarbu žinoti jų charakteristikas ir savybes, tuomet vienas ryšulėlis briketų degs dvigubai ilgiau už tą pigesnįjį, tad sutaupysite daugiau, šiuo atveju, kaina neapsprendžia jų kokybė.