Mitai ir tikrovė: vartojimo paskolos Lietuvoje

Vis dar nenuostabu, kad dauguma priimame sprendimas pasikliaudami savo aplikos žmonių patarimų, nei verčiau klausydami savo srities profesionalų pasisakymų. Kai kurie vis dar tiki plačiai internete ir žiniasklaidoje skleidžiamais mitais apie paskolas ir jų gavimą. Ir tik nedaugelis ryžtasi apie jas pasiteirauti paskolų teikėjų. Turbūt daug kam tenka susidurti su viena iš priešiškai nusiteiskusių iniciatyvinių grupių, vienijančių daugumą šalies kredito įstaigų. Pasak jų viešų pasisakymų ir neigiamos nuotaikos formavimo vartotojams, greitos paskolos privalo būti panaikintos kaip neteikiančios jokios naudos vartotojams. Keli žodžiai paneigia pastarųjų septynerių metų darbą, kai jau sėkmingai veikia ir paslaugas teikia greitųjų kreditų įmonės. Nepaslaptis, kad šis skolinimo modelis yra atkeliavęs iš užsienio, kuriame paskola internetu turi seną darbo patirtį. Mūsų šalyje, kai ir užsienio šalyse, dauguma vartotojų sėkmingai naudojasi greitųjų pinigų gavimo paslauga ir mato praktinę naudą. Visų pirma tai yra patogus būdas skolintis, nereikalaujantis daugumos biurokratinių pokalbių ir bereikalingų dokumentų pasirašymo. Paskolos suteikiamos internetu, sutartis taip pat sudaroma nuotoliniu būdu. Dažnam tai atrodo nesaugu, nes internete gali nutikti bet kas. Tačiau šiuolaikiniai techniniai sprendimai leidžia užtikrinti paslaugos saugumą ir kokybę. Prie to dirba ištisos įmonės. Pastaruoju metu komerciniai bankai daug paslaugų perkelia į interneto erdvę, taip pat ugdo naudotis paslaugomis nuotoliniu būdu per ryšio priemones. Taip taupomas ne tik laikas, bet ir žmogiškieji ištekliai, mažinami aptarnavimo kaštai. Todėl mitai apie paslaugų nesaugumą internetu privalo būti paneigti.

Susiduriama su nuomone, kad palūkanos už vartojimo paskolos paslaugą yra per didelės, tuo tarpu bankų ir kredito unijų teikiamų paskolų palūkanos ženkliai mažesnės. Taip, greitosios paskolos teikiamos už gana dideles palūkanas, tačiau jos gali ir privalo būti pagrįstos. Neretai dideli mokesčiai konkurentams duoda didelį peną apkalboms, nors niekas neprisiima paskaičiuoti kiek iš tikrųjų kainuoja paskolos suteikimas. Įsivaizduokime, kad paskolos internetu suteikiamos labai trumpam laikui, tuo tarpu banke tas terminas yra keliasdešimt kartų ilgesnis. Mokumo vertinimas ir paskolos išdavimas šiose įstaigose yra įkainojamas tolygiai, tačiau skirtumas yra tame, jog vieni paslaugą suteikia dažnai ir trumpam laikui, kiti – vienąkart ir ilgam laikui. Todėl pastarieji sutaupo tuos kaštus, kurie yra patiriami išduodant greitąją paskolą keliasdešimt kartų dažniau.

Mitus dėl vartojimo paskolos suteikimo galima sulaužyti tik įsisavinus teikiamos paslaugos naudą ir reikalingumą. Svarbu nepamiršti, kad vartotojas, prieš skolindamasis, privalo viską gerai apgalvoti ir apskaičiuoti. Kitu atveju paslauga gali būti stipriai nuvilianti.