Pasyvus namas

Pasyvus namas

Įsivaizduojate namą, kuris energiją kauptų pats? 1990 metais Vokietijoje buvo pastatytas pirmasis „passive house“ modelis. Nuo to laiko energiją taupančių namų koncepcija išplito ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje.

Pasyvus namas – izoliuotas pastatas, kuris intensyviai naudoja saulės energiją, žmonių kūnų skleidžiamą šilumą ir kuris yra taip gerai izoliuoti, kad oras, kuriuo kvėpuojama juda tik ventiliacijos sistemos dėka. Projekto tikslas – sumažinti energijos sąnaudas. 1 kvadratinio metro šildymui per metus turi būti sunaudojama ne daugiau nei 15 kWh energijos. Šildymui naudojamos energijos kiekis pasyvus namas gali būti net 90 procentų mažesnis nei įprastiniuose namuose. Statant tokius namus nepaprastai rūpinamasi jų sandarumu, gerai izoliuojamos sienos ir stogai. Langai dideli ir orientuojami į saulėtąją pusę, taip siekiant „pasyviai“ gauti kuo daugiau saulės šilumos. Tam pasitarnauja ir kompaktiška pasyvaus namo forma. Vengiant bet kokio oro judėjimo per namo sienas, langus – jo gyventojai priklauso nuo ventiliacijos sistemos. Dėl to įspėjama itin atidžiai rinktis interjero medžiagas, kad būtų išvengta apsinuodijimų formaldehidais ir kitomis cheminėmis medžiagomis, kurios pasyvaus namo izoliuotoje terpėje nespėja taip greitai išsivaikščioti kaip paprastame name.

Pasyvus namas projektas, pasaulyje dabar taikomas ne tik privatiems, vienos šeimos namams, bet ir daugiabučiams, viešosios paskirties pastatams. Tuo tarpu mes vis dar gerai nežinome, kas tai yra, nes nepaisant entuziastingų liaupsių, šioje srityje patirties turintys ekspertai įžvelgia ir ne itin palankią žmogaus sveikatai pusę. Kartais pasyvus namas gana drąsiai įvardijamas ir namu karstu…