Priežastys, kodėl aš išeisiu iš jūsų tinklalapio per 10 sekundžių.

Nagrinėdamas statistiką, kiek vartotojai „užsilaiko“ mano web-projektuose ir atskiruose jų puslapiuose, internete radau labai įdomų susijusį su tema straipsnį, žmogelis išrašė priežastis, kurios jį priverčia iš karto palikti svetainę ir paspausti „Back“ arba kryžiuką. Su dauguma iš jų visiškai sutinku, ta proga straipsnio vertimas laisva forma jūsų dėmesiui. Šiandieną pirma dalis ir pirmos šešios priežastys.

– – –

Taip, sukurti nuostabią ir nepriekaištingą svetainę tikrai nelengva, ir visiems neįtiksi. Tačiau yra dalykų, kurių tiesiog reikia vengti, konstruojant tinklalapius, nes jie suerzina praktiškai visus lankytojus ir priverčia juos išeiti per pirmąsias sekundes, ir daugiau nebegrįžti. Taigi, pradėkime nuo baisiausių…

1. Automatinis garsas. Tai tiesiog mane siutina. Kai netyčia užsuku į svetainę, gaunu bombą į ausis, ir man iš karto norisi palikti svetainę. Ypač, jeigu sėdžiu su ausinėmis arba įjungęs kolonėles ir nustatęs didelį garsą. Iš šios grupės dar labiau neigiamai išsiskiria reklamos intarpai, kuriuose irgi neretai būna garso efektų.

2. Iššokantys langai. Senas, bet išlikęs dalykas. Mes vis dar jų matome. Jeigu jūs mane bombarduojate su iššokančiais langais, aš turbūt norėsiu išeiti, nebent man tikrai reikia tos informacijos. Arba jeigu mane psichologiškai „paruošia“, t.y. po 30-60 sekundžių naudingos informacijos žiūrėjimo man parodo iššokantį langelį, tada bent jau žinau, kad jau gavau naudos iš svetainės.

3. Tarpiniai puslapiai. Ar jums būna taip, kad bandote užeiti į svetainę, bet prieš ją jums parodomas atskiras puslapis su reklama ir nuoroda „Next“ arba „Skip ad“? Arba, dar geriau, navigacijos nuoroda pasirodo tik po kažkiek sekundžių reklamos parodymo. Ei, aš nenoriu jūsų brukamos reklamos, aš noriu naudingos informacijos, kurią ir užsakiau! Jei rodote reklamą, tai bent jau ne taip įžūliai.

4. Nepatogus puslapiavimas. Argi būtina užkrauti informaciją, paskirstant ją į 10 lapų po 10 mažų paveikslėlių? Arba top 10 sąrašą su 10 puslapių? Negi negalima padaryti taip, kad lankytojas iš kartų matytų daugiau informacijos ir spaudinėtų mažiau nuorodų? Kitas variantas – atvirkščiai, WordPress sistemos tinklaraščių autoriai kartais pateikia ilgus tekstus puslapyje, ir jeigu nori užeiti į antrą puslapį, tai reikia brautis per ilgų tekstų mišką arba iš karto daug kartų spausti Page Down.

5. Lėtas užsikrovimas. Neverskite manęs laukti! Aš moku pinigus už savo greitą namų internetą ir nekęsiu jūsų, jeigu jūsų kreivai sukoduotas puslapis su krūva objektų ir pašalinių skriptų kels man problemų. Jeigu man tikrai reikia jūsų siūlomos informacijos, tada gal ir palauksiu, bet jei tiesiog užėjau iš smalsumo, tai ilgesnis užsikrovimas tikrai privers išeiti.

6. Prioritetai: reklamos ar turinys? Tai yra lėto užsikrovimo problemos brolis-dvynys. Suprantu, kad jūs norite save išlaikyti, ir uždirbate iš reklamos, bet pagalvokite iš kitos pusės – jeigu žmogus matys daug reklamos, ir jį tai erzins, tai jis tiesiog išeis ir bandys tą pačią informaciją gauti kitame puslapyje, kur bus mažiau reklamos. Ir jūs prarasite lankytoją ir potencialų pelną iš reklamos. Taigi, jauskite ribas.

7. Siaubinga navigacija. Taip, kartais būna sunku susigaudyti svetainėje ir ne iš karto atrandi tai, ko nori, bet kartais navigacija būna tikrai siaubinga! Reikalingi meniu punktai paslėpti su JavaScript į antrą planą, norint surasti reikią puslapį, reikia daryti 7-8 klikus ir t.t. Šiuo atveju didžiausi nusidėjeliai yra Flash svetainių kūrėjai, kurie bando išrasti savo unikalią ir gražią navigaciją, bet tuo pačiu suklaidina lankytojus, kuriems nėra patogu.

8. Pagrindinė informacija yra paslėpta. Neseniai lankiausi vienoje viešbučio svetainėje, kur norėjau užsirezervuoti kambarį. Ir, mano nuostabai, niekur nebuvo parašyta nuomos kainų. Po gerų penkių minučių paieškos (o tai yra labai daug) supratau, kad kaina parodoma tik tada, kai paspaudi „Rezervuoti kambarį”. Nesąmonė! Kokia yra tikimybė, kad žmogus paspaus „Rezervuoti”, nežinodamas kainos? Nedarykite ir jūs tokių klaidų, pagrindinė informacija turi būti aiški. Net jei jūsų kainos didelės, jūs turite jas skelbti.

9. „Ankstyvūs” registracijos prašymai. Kad pasiekčiau informaciją, reikia registruotis? O gal dar ir mokėti? Tai padaryčiau nebent tada, kai būčiau beveik tikras, kad tokios pačios paslaugos nerasiu niekur kitur. Mano asmeninis pavyzdys būtų experts-exchange.com svetainė. Taip, jos puslapiai dažnai patenka tarp Google rezultatų, bet kai užeini – prašo registracijos. Ką aš tada darau? Teisingai, spaudžiu Back ir randu atsakymą tarp kitų Google rezultatų.

10. Per daug Flash’o ir šokinėjančių detalių. Naršymas internete yra tikrai ne tas pats, kas lankytis naktiniame klube, o klubas yra vieta, kurioje šviesų ir kontrastų mirguliavimas tikrai pateisinamas. Jeigu negali sukoncentruoti dėmesio ties norima skiltimi, nes tau į akis vis lenda įkyrios judančios reklamos ar besikeičiančios spalvos, tai siutina. Būtent dėl to nemėgstu lankytis forumcinemas.lt svetainėje, kurioje visą laiką kas nors bando iššokti iš ekrano man tiesiai į akis (tiesą pasakius, tai buvo viena iš priežasčių, kodėl sukūriau „mielesnį” projektą Kinoteka.lt).

11. Gramatinės klaidos ir žargonas. Jeigu jūsų svetainė yra skirta gatvės jaunimui arba kokiai specialiai visuomenės grupei, kurioje klaidos ir žargonas yra normalu, tai tada ok. Bet priešingu atveju – rašykite taisyklingai! Lietuviškai, ne šveplai, korektiškai, be klaidų. Pvz, forumuose, su klaidomis rašantis žmogus dažnai iš karto laikomas mažvaikiu, tai panaši psichologija galioja ir web-projektuose.

12. Nesąmoningi šriftai. Jūs naudojate Times New Roman web-dizainui? Rimtai? Tai gal dar ir 10 pikselių dydžio? Aišku, tai geriau, negu Comic Sans, bet visgi – pasiskaitykite atitinkamą literatūrą. Aišku, ši priežastis neverčia normalių žmonių iš karto palikti jūsų svetainės, bet tai gali būti vienas iš svarbesnių faktorių, pagal kurį apie jūsų svetainę susidarys pirminę nuomonę, kuri vėliau gali ir nepasikeisti į gerąją pusę.

13. Siauri tinklalapiai. Jeigu jūsų tinklalapis skirtas 800 pikselių ekrano rezoliucijai, tai man sukelia nostalgiją ir primena apie 2002 metus. Ar tikrai norite tokių asociacijų iš vartotojų? Kita vertus, rezoliucijos klausimas dabar įgavo naują prasmę, kai vis populiarėja mobilieji ir planšetiniai įrenginiai, tad šioje vietoje gal dar ir nenurašyčiau tų 800px…

14. Projekto/kompanijos veiklos neaiškumas. Jeigu aplankau kokios nors kompanijos tinklalapį, turiu per porą sekundžių susigaudyti, ką ta kompanija veikia, ir sugebėti tai atpasakoti draugams. Jei tokio efekto nėra ir turiu landžioti po visokius meniu „Apie” ir „Kontaktai”, tai gaišta mano brangų laiką.

15. Naršyklių problemos. Dar visai neseniai Microsoft atsisakė palaikyti mano mėgstamo Google Chrome per XBox Live klientų aptarnavimo puslapį. Tai didžiulė klaida, ypač turint omenyje, kad aš už palaikymą moku pinigus. Negi jie tikisi, kad po šito aš pereisiu prie Internet Explorer?? Taigi, tyrinėkite savo auditoriją, žiūrėkite, kokiomis naršyklėmis ji naudojasi daugiausiai, bei testuokite, testuokite, testuokite.

16. Flash. Čia jau mano asmeninis požiūris, bet nemėgstu dizaino šedevrų su Flash, kur viskas juda, marga ir šokinėja. Galbūt kai kurioms svetainėms visa tai ir tinkama, bet tada bent jau turi būti labai aiški navigacija ir informacijos pateikimas, nes už to išoriško apiforminimo grožio vis tiek žmogus norės to, kas parašyta, o ne to, kas nupiešta.

17. Nėra puslapio „Apie”. Nesuprantu kompanijų ar projektų, kurie alergiški šiam puslapiui. Juk vartotojams įdomu, kas stovi už svetainės arba kokią istoriją turi jūsų įmonė. Tiesą pasakius, mano web-projektuose „Apie” yra vienas iš dažniausiai lankomų puslapių, jeigu rinktis iš „statinės informacijos” puslapių.

18. Pirmame puslapyje – tik video. Kas čia per mada, užeini į svetainę – ir tau iš karto parodo video apie tai, koks projektas stebuklingas ir kaip jis gali man palengvinti gyvenimą. Na, gal aš ir iškęsčiau 3 minučių video, bet turėčiau save labai stipriai psichologiškai įtikinti. Turi būti arba pasirinkimas „Žiūrėti video”, arba prie video tiesiog nuoroda „Praleisti ir eiti į svetainę”, kažkas tokio.

19. Spalvų kontrastai. Neteisingai parinkta arba nesuderinta spalvų gama dažnai trukdo patogiai skaityti informaciją. O kokia prasmė pasilikti puslapyje, kuriame tu negali deramai nieko išskaityti?

20. Nuobodumas ir neprofesionalumas. Jūs kaip kūrėjas gali būti labai įsijautęs į projekto įgyvendinimą ir džiaugiatės, kai jūsų kūdikis pasirodo „gyvai” visam pasauliui. Bet pažiūrėkite į jį kartais ir iš to pasaulio pusės – ar jis nėra nuobodus, neprofesionalus, nekabliuojantis. Nes tikrai labai daug svetainių sudaro įspūdį, kad „ai, nieko ypatingo” – ir žmonės išeina. Nepamirškite, jūsų projektas turi „kabliuoti”!

paimta iš http://www.skaitykit.lt/