Vis daugiau įmonių siūlo darbą Utenoje jaunimui 

Didieji miestai krizę pajaučia kur kas silpniau nei mažieji. Juose vis tiek stipriau verda gyvenimas, todėl ir darbų taip labai netrūksta. Kas kita mažesni miestai, pvz., Utena. Kai čia pasidaro sunku išgyventi, žmonės pradeda dairytis į užsienį. Emigracija yra panašių miestų didžiausia bėda. Vis dėlto išvykusieji padaro tam tikrą paslaugą likusiems gyventojams. Kai kurie jų gali nudžiugti, kad pagaliau kažkas siulo darba utenoje, raseiniuose ar pan. 

Nori gyventi tik Lietuvoje 

Vanda iš Utenos pasakoja, kad jos abu sūnūs jau seniai išvykę uždarbiauti į Ispaniją ir Angliją. Kvietė kelis kartus ir ją atvažiuoti, bet moteris pabijojo. „Nemoku nė vienos kalbos, čia liktų namai, nedidelis ūkis. O kur dar giminės ir draugai… Kaip gerai, kad pagaliau radau darba savo gimtojoje utenoje. Man siulo dirbti auklėtojos padėjėja darželyje. Ir anksčiau tokį darba esu dirbusi, todėl mielai sutikau. Šiaip retai kas šiandien siulo darba utenoje. Gal daugiau gamybos srityje, bet tikrai ne švietimo“, – pasakoja ponia Vanda. Ji dar priduria, jog dažniau verslininkai siulo darba utenoje jauniems žmonėms, o vyresniems išvis sudėtinga.

Tėvas pakeitė sūnų 

Moters sutuoktinis Antanas sako, kad irgi nenorėtų išvažiuoti iš gimtinės. Jam čia labai gera, nors finansiškai ir sunkoka. Beje, poros sūnui viena įmonė siulo vairuotojo darba utenoje, tačiau jis jokiu būdu nesutinka. „Mama, sako sūnus, kokie čia pinigai – aš tiek per savaitę uždirbu Anglijoje. Štai tokia realybė. Gal, sakau, kokią lietuvaitę vestų iš mūsų apylinkių, tai ji sugrąžintų man vaiką į namus“, – pusiau juokais, pusiau rimtai dėsto Vanda. Ponas Antanas numoja ranka į tokius išvedžiojimus: „Kur vaikam gerai, tegul ten ir būna. Mums daugiau darbų lieka, – juokiasi vyras. – Va atsisakė sūnus vairuotojo darbo, tai aš jį paėmiau. Kai sužinojau, kad siulo darba utenoje vairuotojams, pasiūlymu susidomėjau pats. Pasiskambinom, susitikom ir priėmė mane. Ne jauniklį kokį, o mane… Matyt, patirtis padarė įspūdį, mat vairuotoju dirbau visą gyvenimą. Tik paskutinius dvejus metus, bankrutavus statybų įmonei, buvau įsidarbinęs sandėlyje.“

Nedirba, nes… nenori

Ar tikrai taip sunku ne didmiesčiuose susirasti darbo, paklausėme ir Utenos darbo biržos atstovės Jolantos Urbakienės. Moteris aiškina, kad krizė siaučia visame pasaulyje, tad nėra ką norėti jos išvengti kažkiokioje utenoje. Ponia Jolanta nori pasakyti, kad visiems nelengva, tačiau, anot jos, „Kas ieško, tas tikrai randa. O kas tik imituoja ieškojimą, kad gautų pašalpą, arba gyvena iš socialinių pašalpų, tas, aišku, ir neranda.“ Atstovė sako, kad darbo birza siulo darba utenoje, tačiau ne visiems jis tinka. „Štai atėjo vakar vienas jaunuolis. Baigęs lyg ir neblogus mokslus – elektronikas, bet tokios patirties neturi ir tokio darbo dirbti nenori. Sakau, tai gal tada žiūrim, kas ką siulo ūkiuose, prekybos įmonėse. Jis man aiškina, kad tai menkai apmokami darbai, ten jis tikrai neis. Suprantat, pagal specialybę dirbti nenori, kitur irgi nenori. Tai kada toks darbą ras? Vienintelis būdas geriau uždirbti ir yra dirbti kvalifikuotą darbą pagal specialybę. Nesakau, kad tokių darbų mėtosi. Bet jei ir būtų, šis vyrukas neitų“, – piktinasi ponia Jolanta.

Jaunimas – ateitis 

Tačiau moteris džiaugiasi, kad vis daugiau įmonių siulo darba utenoje jauniems. Aišku, vyresniems žmonėms sunkiau. Jeigu jau jie netenka darbo, tai kitą susirasti tikrai gali būti sunki užduotis. Kita vertus, tai, kad jaunimas lieka Lietuvoje, irgi labai sveikintina.  „Tik gyva, jauna visuomenė išlaikys mūsų šalį. Juk kas kitas uždirbs visas pašalpas, pensijas tėvams, jei ne vaikai. Reikia suprasti, kad mūsų mokami mokesčiai nenueina vėjais. Iš jų gydomi mūsų tėvai ligoninėse, mokamos pašalpos ir pan.“, – dėsto Jolanta Urbakienė. O apskritai, jei kas siulo darba utenoje, tai moteris nesnaudžia nė minutės – skambina savo konsultuojamiems žmonėms ir varu varo į pokalbius. „Manau, kad blogiausias dalykas tingėjimas. Kai stengiesi, tau padeda ir Dievas. O kai nesistengi, nepadeda niekas“, – sako Darbo biržos atstovė Jolanta ir linki visiems aktyvumo ir optimizmo.