Six sigma

Six sigma
Six sigma

Jau kurį laiką šiuolaikinėse įmonėse girdima pusiau mistinė sąvoka six sigma. Skamba pusiau kaip amerikietiška studentų brolija, pusiau kaip mistinio filmo pavadinimas, tačiau visgi, tai nėra nei viena, nei kita. Taigi, kas yra six sigma?  Six sigma yra statistika paremta įmonių veiklos efektyvumo užtikrinimo sistema, reiškianti labai mažą skaičių defektų iš vieno milijono gaminių. Kadangi toks paaiškinimas tūlam piliečiui taip pat aiškaus vaizdo apie šią metodologiją nesudaro, reikia į ją pažvelgti giliau.

Six yra anglų kalboje naudojamas žodis, reiškiantis šešis. Sigma yra graikiškos abėcėlės raidė. Kas jungia žodžius six ir sigma, kas sudaro juos veiklos efektyvumo kontrolės jungtinėmis dalimis? Tai praktinis jų panaudojimas, remiantis statistikos metodais, atskleidžiančiais arti tobulybės esantį itin mažą nuokrypį nuo normų. Nesvarbu, ar tai gamybos įmonė, ar paslaugų, kiekvienos įmonės tikslas yra gaminant prekes ar teikiant paslaugas daryti kuo mažiau klaidų (defektų), o six sigma reiškia viso labo 0,0034% defektų procentą, kas priverstų iš laimės skraidyti bet kurios įmonės vadovus.

Six sigma metodas buvo sukurtas garsiojoje Motorola kompanijoje praėjusio amžiaus devintame dešimtmetyje, siekiant išspręsti veiklos kokybės provlemas. Ženkliai pagerėję kompanijos rezultatai leido visam verslo pasauliui įsitikinti, kad six sigma metodologija yra verta dėmesio, ypač didelių resursų turinčių įmonių situacijoje, kai veiklos efektyvumo gerinimas gali lemti milijoninius pelnus. Paskutiniame dvidešimto amžiaus dešimtmetyje six sigma sistema buvo sėkmingai pritaikyta ir kitose žinomose įmonėse, pavyzdžiui, General Electric.

Iš kitų įmonių veiklos efektyvumo ir procesų kokybės užtikrinimo sistemų six sigma išsiskyrė apibendrintu pobūdžiu, kuris yra orientuotas į greitą įmonių veiklos procesuose sutinkamų problemų sprendimą. Nors ši sistema neleidžia procesų efektyvinti nuo pagrindų, ji yra puikus būdas greitai padidinti veiklos efektyvumą, mažinant klaidų skaičių.

Six sigma  principai yra ganėtinai paprasti, nors kalbant apie jos sąsajas su statistikos mokslu, gali kilti priešingų minčių. Visų pirma, įgyvendinant six sigma metodologiją siekiant veiklos kokybės efektyvumo, nustatomi silpniausi įmonės procesai ir siektini rezultatai, aiškiai apibrėžiami procesai (tiesa, či jau neapsieinama be statistikos, kuri pradedama rinkti), analizuojami gauti skaičiavimų rezultatai ir ieškoma prastesnių nei tikimasi veiklos rezultatų priežasčių, procesai maksimaliai efektyvinami bei standartizuojami pagal gautus geriausius rezultatus, o galiausiai nuolat kontroliuojami.

Six Sigma – YouTube

Neteko girdįti, kad kuri nors lietuviško kapitalo bendrovė remtųsi six sigma strategija, bet tai gali būti ir dėl verslo kultūrai būdingų konkurencijos baimės priežasčių. Tikėtina, kad didžiosios šalies įmonės vienokia ar kitokia forma artimas six sigma metodologijai sistemas įgyvendina optimizuodamos savo veiklos procesų kokybę, tačiau viešai to skelbti nėra linkusios.

Na o užsienyje six sigma, kaip ir lean ar kaizen sistemos yra labai populiari verslo pasaulyje metodologija – natūralu, kai ten ir verslo įmonių dydis yra nepalyginamas su tokių nedidelių rinkų kaip Lietuva ar Baltijos šalys dalyvėmis. Jungtinėse Amerikos valstijose, kur ir gimė six sigma sistema, veikia six sigma akademija, vieni populiariausių tarp veiklos efektyvumo didinimo yra six sigma mokymai. Išleista netgi populiariosios „for dummies“ (lietuviškai tai skambėtų „dundukams“ arba, jei gražiau, „žaliems“) knygų serijos knyga „Sic sigma for dummies“.

Lietuvoje jau galima rasti pirmųjų šaltinių apie šios metodologijos panaudojimo užuomazgas regione, savo veiklą pradėjo pirmieji su sistema giliau susipažinę verslo konsultantai. Tiesa, strimgalviais pulti įgyvendinti six sigma sistemos savo nedidelėse įmonėse, neįvertinus galimybių ir poreikių, nereikėtų, tačiau tokio milžiniško populiarumo svetur sulaukusi metodologija verta, kad su ja bent jau būtų susipažinta.