Spintos puošyba liaudyje

Liaudiški baldai, kurių dar prieš pusšimtį metų buvo pilnos kaimo trobos, dabar pamatyti galime beveik tik muziejuose. Retai kada kaimo gryčią dar puošia senieji kuparai ar liaudies raštais ornamentuotos spintos.

O spintų būdavo įvairių. Į vienas dėdavo indus, kitose talpintos knygos, trečios skirtos drabužiams. Rečiau pasitaikydavo spintų, skirtų ginklų ar kolekcijų laikymui. Kiekvienas regionas spintas dekoravo skirtingai, rinkosi sau artimesnes spalvas.

Dažniausiai ornamentuota būdavo tik spintos priekinė plokštuma, daugiausia durys. O kaip bus išdėstytas ornamentas lemdavo durų forma ir filingų skaičius. Dažnai spintų filingų plokštumos būdavo dažomos kita spalva nei visas paviršius.

Dažniausiai pasitaikantis spintų puošybos elementas yra augalinis, rečiau pasitaiko geometrinių ir gyvūninių motyvų. Augalinis ornamentas dažniausiai pradedas piešti nuo vazonėlio spintos apačioje arba prasideda medžio ar gėlės šakele. Rečiau marginama visa priekinė spintos plokštuma, dažniau tebūdavo raštais puošti tik pakraščiai apie duris. Būdingas baldų ornamentų kompozicijos bruožas yra simetriškumas. Ornamentui parenkami tie objektai, kurių tikrosios gamtinės formos yra spalvingesnės bei puošnesnės.

Lietuvių liaudies dailei būdingas nuoširdumas, paprastumas ir raiškumas. Liaudies meistrai gamtines formas dažnai stilizavo, atmetė nereikalingas detales, sąmoningai supaprastindavo formas. Liaudies balduose niekuomet nesutiksime papuošimų, kurie vaizduotų žmogaus ar jo buities vaizdus, vestuves, krikštynas ar laukų darbus, nors tokie motyvai dažni kitų tautų mene.

Augalinį puošybos motyvą mėgo daugelis tautų, tačiau lietuvių meistrams būdinga savita stilistika. Kartais augalo lapai ar žiedai būdavo taip stipriai stilizuoti, jog nebeįmanoma atpažinti, kokia buvo pirminė jo forma. Neretai formos vaizduojamos abstrakčios ir fantastinės.

Lietuvos etnografiniai regionai baldų puošyboje turi panašumo, tačiau jie specifiški ir saviti. Žemaitijos stilizuoti augalo lapai dažnai didesni nei Aukštaitijos, o Užnemunėje labiau išryškinami žiedai.

Dažniausi augalinio ornamento motyvai yra augalo lapai, šakelės, žiedai, pumpurai ir uogos. Lapų forma kiek paprastesnė nei žiedų, tačiau neretai ir jie pramanyto ir sudėtingo profilio. Išradingiausiai ir kūrybiškiausiai būdavo kuriami augalų žiedai bei pumpurai. Ypač išradingai būdavo tapomi tulpių bei lelijų motyvai.

spintos