Žiūrėdami įvairias televizijos laidas, klausydamiesi radijo bei naršydami internete dažnai girdime, kad viena ar kita statybos bendrovė nesugebėjo įvykdyti sutarties sąlygų ir dėl to nukentėjo. O kur dar nepasitenkinę užsakovai ir dideli finansiniai nuostoliai. Siekiant išvengti nemalonumų ir laiku įvykdyti visus sutarties punktus būtinas projektų valdymas. Projektų valdymas — tai valdymo funkcijų, valdymo metodų ir valdymo technikos panaudojimas siekiant efektyviausių projekto įgyvendinimo rezultatų. Statybų projektavimas susideda iš keleto etapų:
• Tikslų analizės ir probleminės situacijos modelio suformulavimo;
• Poveikio analizės;
• Situacijos pakeitimo variantų nustatymo ir interpretavimo;
• Valdymo alternatyvų nagrinėjimo;
• Strategijų ir priemonių planavimo;
• Problemos sprendimo įgyvendinimo;
Tikslingas projekto valdymas vyks tada, kai visi etapai vykdomi aiškiai ir atsakingai. Svarbu atsiminti, kad už efektyvų ir laiku atliktą darbą yra atsakingi visi su projektu susiję žmonės: užsakovas, projekto ir statybų valdytojas, statybų rangovas, tiekėjas ir techninis prižiūrėtojas. Darbų projektavimas yra komunikacinių ir architektūrinių ir organizacinių procesų visuma, todėl kiekvienas dalyvis yra labai svarbus.
Projektų valdymui įtakos turi daugelis veiksnių: pirminiai projektavimo nesklandumai gali sukelti antrines problemas ir taip problemų grandinė virsta dideliu projektų dalyvių konfliktu. Dažniausiai pasitaikanti projektų valdymo nesklandumų priežastis — netikusi komunikacija. Dėl bendradarbiavimo spragų statybų projektuose atsiranda klaidų ir neatitikimų, tai ilgainiui pavirsta platesnio masto problema. Laiku nepastebėjus šių nesklandumų nukenčia visas vykdomas projektas: pailgėja jo atlikimo trukmė, padidėja finansinės išlaidos ir kaštai, suprastėja kokybė. Norint to išvengti privaloma vykdyti projekto procesų planavimo, organizavimo ir kontrolės darbus.