Špinatai

Stiprių žmonių daržovė jūsų darže

ŠpinataiKartais būna taip, kad televizija geba visame pasaulyje išpopuliarinti labai keistus dalykus, pavyzdžiui tam tikras geografines vietoves, įdomius šokių žingsnelius ar tiesiog… daržoves! Būtent taip atsitiko su špinatais dar praeito šimtmečio pabaigoje. Pasaulyje išplitęs filmukas apie jūreivį Papajų, kuris valgydamas špinatus buvo labai stiprus, šią daržovę smarkiai išpopuliarino.

Nors, tiesą sakant, špinato legendoje įsivėlė šiokia tokia klaidelė. Ši daržovė Papajaus vertinta dėl didelio geležies kiekio. Labai didelio. O pasirodo istorija kilo netyčia – tiesiog kažkada kažkas nurodydamas geležies kiekį špinatuose ne ten uždėjo kablelį ir taip padidino jos kiekį net dešimt kartų. Realiai špinatai geležies, labai naudingos mūsų kraujotakos sistemai, kiekiu nelabai kuo skiriasi ir nuo kitų plačiai paplitusių daržovių, tačiau vis vien nereikia nuvertinti šios daržovės – ji tikrai verta jūsų dėmesio.

Kaip ir daugumoje daržovių, špinatuose galima rasti visą aibę vitaminų bei mineralų, naudingų mūsų organizmui. Galime pasidžiaugti ir dėl mažo kalorijų kiekio, neleidžiančio krautis nereikalingų kilogramų. Žinoma, ne paskutinėje vietoje ir skonis – bandelės ar pyragai su špinato ir sūrio įdaru labai populiarios ir mėgstamos visame pasaulyje. Na, bent jau mūsų kraštuose.

Špinatai kaip daržovė jų augintojams patogi tuo, kad yra mažai reikli, gerai dera. Jai nereikia per daug šviesios vietos, taigi galima sodinti ten, kur būna nemažai medžių ar krūmų šešėlių. Tai yra tokiose vietose, kur kitos daržovės augs labai blogai. Puiki špinatų ypatybė ir ta, jog jos nereiklios šilumos poreikiui, tai ypač aktualu mūsų klimato zonoje. Šių daržovių galima užsiauginti gana anksti pavasarį, pasidžiaugti jų skoniu bei pasistiprinti teikiamais vitaminais, tuomet į jų vietą sodinti ką nors kitą, o rudenį, nuėmus pagrindinį derlių, vėl galima spėti užsiauginti špinatų ir džiaugtis šviežiomis lapinėmis daržovėmis dar rugsėjo bei spalio mėnesiais. Patogu nors tu ką!

Ką daryti su špinatais? Jie puikiai tinka įvairioms salotoms, puikiai dera tiesiog ant sumuštinio užmestas špinato lapas, galima juos dėti gaminant įvairius garnyrus. Kaip jau minėta, labai populiarios bandelės bei pyragai su špinatais ir sūriu. Trintų špinatų galima užsišaldyti žiemai, galima juos tiesiog sūdyti ir gana ilgai išlaikyti šaldytuve, kartas nuo karto pagardinant įvairius patiekalus. Nereikia vengti eksperimentų – špinatai tikrai nesugadins ir įvairių sriubų, ir mišrainių, gerai atrodys bei bus skanūs ir lėkštėje su ryžiais ar bulvėmis. Kartu duos ir tikrą užtaisą vitaminų bei mineralų, geležis – ne išimtis.