Didieji padangų gamintojai –  Michelin, Goodyear, Kormoran, Primewell, Continental, Bridgestone, Double Coin, Wanli, Aeolus, Fulda, Dunlop ir kiti – pasistengė, kad Lietuvoje padangų prekybos verslas klestėtų. Pastaruoju metu jie turi naujus konkurentus – padangas iš Kinijos, kurios kokybe nenusileidžia žinomiems gamintojams, o kartais kainos ir kokybės santykis būna geresnis pas kinų gamintojus. Tai viena iš sunkvežimių padangų verslo aktualijų, bet šiandien norėtųsi pakalbėti ne apie tai. Yra paprastas noras – pristatyti padangų sunkvežimiams paslaugų esmę ir pagrindinius momentus. Pradėkime nuo pagrindų…

Padangų sunkvežimiams rūšys ir tipai

Paprastai lengvieji automobiliai apsiriboja pagrindinėmis 2 rūšimis (žieminės ir vasarinės). Apie jas žinome viską, taip pat ir tai, kad susidėvėjus protektoriui, padangas galima uždėti ant nevarančiųjų ratų ir taip „pratempti“ dar vieną ar du sezonus. Sunkvežimių pasaulyje viskas kur kas sudėtingiau. Sunkvežimių padangos gali būti skirstomos į 6 rūšis (paprastai apsiribojama ir keturiomis ar penkiomis) pagal kelio dangą, o taip pat ir pagal ašį, ant kurios yra montuojamos.

Pagal kelio dangą padangos sunkvežimiams yra skirstomos šitaip:

  • Plento padangos – skirtos važinėjimui paprasta asfaltuota danga – plentu.
  • Regioninės padangos – skirtos tolimiesiems reisams, kai važiuojami tolimi reisai be sustojimo skirtingomis oro sąlygomis.
  • Kelio/bekelės padangos – prastesnės būklės keliais (vieškeliais, miško keliais, statybvietėse ir t.t.) važiuojančiai technikai.
  • Bekelės padangos – padangos gamybinei technikai (savivarčiams, miško transportui ir t.t.), kuri gali važiuoti ir ten, kur kelio nėra iš viso.
  • Žieminės padangos – padangos, skirtos važiuoti sniegu ir ledu padengta kelio danga.
  • Miesto padangos – padangos skirtos mieste važinėjančiam sunkiajam transportui ir autobusams.

Padangos gaminamos pagal tai, ant kurios transporto priemonės ašies bus dedamos ir kokias funkcijas turi atlikti. Pagal ašį sunkvežimių padangos skirstomos į:

  1. Priekinės ašies padangos;
  2. Užpakalinės ašies padangos;
  3. Puspriekabių/priekabų padangos.

Jei ketintumėte įsigyti padangų porą savo sunkvežimiui, pardavėjų tektų užklausti abiejų kriterijų, nes nuo to priklauso ir kaina, ir sunkvežimio stabilumas. Į plentą išvažiavus su bekelės padangomis problemos garantuotos. Ne tik dėl didesnių kuro sąnaudų arba saugumo, bet ir dėl triukšmo, stabilumo važiuojant šlapia danga.

Naudotos sunkvežimių padangos vs. naujos

Puikiai žinome, kad taupus moka du kartus, tačiau ar visais atvejais? Kas geriau: naujos padangos ar naudotos (restauruotos) padangos jų sunkvežimiams? Ši amžina diskusija vyksta ir tarp sunkvežimių savininkų ir vairuotojų. Štai keletas argumentų:

  +Pliusai+ -Minusai-
Naujos padangos Gamintojo garantijos;

Ilgaamžiškumas;

Patikimumas ir saugumas kelyje;

Didelė kaina (1200-2000 Lt už padangą);
Naudotos padangos Nedidelė kaina (350-600 Lt už padangą);

Didesnis pasirinkimas pagal susidėvėjimo lygį (galima rinktis, kokio gylio protektoriai turi būti);

Reikia dažniau keisti;

Garantijos pasibaigusios;

Galimi restauravimo metu padaryti defektai;

 

Klausimas vis tiek išlieka atviras – ar investuoti daugiau į naujas padangas, ar sutaupyti pinigų ir nusipirkti dėvėtas padangas? O gal priekines pirkti naujas, o puspriekabei naudotas? Visa tai priklauso nuo transporto priemonės, jos dažniausių maršrutų, vežamų krovinių ir dar galybės dalykų, kurie žinomi tik profesionalams.

Kur perkamos padangos sunkvežimiams?

Tikrai ne didžiuosiuose statybinių ar maisto prekių prekybos centruose (ten kartais parduodamos padangos lengviesiems automobiliams). Tikrai ne miestelio turguje. Sunkvežimio padangų prekyba yra profesionalų darbas, todėl čia vadovaujamasi kiek kitokiais kriterijais, nei lengvųjų automobilių rinkoje. Pigiau nereiškia kokybiškiau, todėl labai svarbi padangų pardavėjo reputacija, taip pat ir teikiamos garantijos, pristatymas, montavimo paslaugos. Taip pat tokia smulkmena, kaip karkasų supirkimas irgi yra svarbi. Padangas reiktų pirkti tik iš geras klientų rekomendacijas turinčių pardavėjų, priešingu atveju pasekmės bus tragiškos.

Internetu taip pat pirkti galima, tačiau reiktų taip pat atkreipti dėmesį į gamintoją, garantijas ir pristatymą.

Apie kokias padangų kainas eina kalba? Kainos yra įvairios. SunkvezimiuPadangos.com puslapio duomenimis, dėvėtos sunkvežimių padangos kainuoja 350-600 litų už padangą, o naujos – 1200-2000 litų ir daugiau už padangą. Padangos perkamos dažniausiai po dvi, o ne po 4, nes reikalavimų dėl raštų vienodumo nėra.

Ši informacija turėtų pasitarnauti visiems, kas domisi sunkvežimių padangomis. Aišku, bet kuris „fūristas“ papasakotų šimtus istorijų apie padangas ir jų keitimą ekstremaliomis sąlygomis, kurios nutiko jam ir kolegoms kelyje. Visos šios istorijos yra pamokančios. Jos moko tik viena – sunkvežimio padangos – ne žaisliukas, tad rinktis jas reikia atsargiai ir apdairiai. Čia ne ne telefono ryšys ar plastmasiniai stalo įrankiai, kur pasirinkimą nulemia kaina. Yra ir kitų svarbių aspektų, nuo kurio priklauso viso verslo sėkmė.