Televizija ir internetas

Leiskime vaikui pažinti virtualų pasaulį

Televizija ir internetas
Televizija ir internetas

Televizija ir internetas, pirmiausiai, yra būdas gauti daugiau informacijos, pažinti supantį pasaulį. Tad kiekvienas vaikas, kuris nori atsidurti prie sidabrinio ekrano, visų pirma, nori pažinti pasaulį. Televizija jam suteikia jau iš anksto numatytas programas, duotuoju momentu, jis gali rinktis iš kelių ar keliolikos kanalų. Tuo tarpu internetas, priešingai, verčia pačiam ieškoti ir surasti tai, ką labiausiai verta pamatyti. Kokia yra medikų nuomonė apie tai, kokią įtaką televizija ir internetas daro vaiko raidai, gyvenimui. Kalbamės su pediatre Egle.

Šiais laikais, vaikai nemažai laiko praleidžia prie ekrano. Ką tėvai turėtų daryti – kontroliuoti tai, drausti ar leisti?

Manau, kad mylintys tėvai visada žino, jog tiek televizija, tiek internetas, visuomet pirmiausia yra langas į pasaulį, durys į žinių visumą. Todėl niekada nereikėtų vaikui apskritai uždrausti naudotis vienu ar kitu. Be to, vaikai draudimus supranta ne visai teigiamai, dažnai būna priešinga reakcija, nes tai, kas negalima, norisi labiausiai, uždraustas vaisius visada labai saldus. Vaikai verčiau turėtų suprasti, kodėl televizija ir internetas turėtų būti dozuojama, jais nebūtų piktnaudžiaujama.

Kaip geriausiai tai padaryti, kad vaikas suprastų? Tiesiog rodyti labai gerus pavyzdžius. Tarkime, juk jūs ir patys greičiausiai žinote konkrečią priežastį, dėl kurios norėtumėte, kad vaikai ne tik naudotųsi televizija ir internetas, bet ir dar ką nors daryti. Jeigu ta priežastis yra, tarkime, ta, kad jie turėtų eiti žaisti į lauką, tai tai ir parodykite vaikui. Jeigu jis neturi draugų, žaiskite kartu su juo. Jeigu norite, kad jis mokytųsi piešti ar sportuokite – taip pat parodykite šio reikalo šviesiausias puses. Tai didžiausia klaida, kurią daro tėvai – tiesiog paima vaikus nuo ekrano ir galima sakyti išspiria į lauką. Vaikas, labai pratęs prie kompiuterio, ne iš karto supranta, ką jam ten veikti.

O kokie turėtų būti sėdėjimo prie kompiuterio ar televizoriaus limitai?

Na, visiškai mažiems vaikams geriau leisti tai daryti po keliolika minučių į dieną. Tarkime, skaitmenine televizija turėtų būti parodoma tik penkiolika minučių, kol vaikas žiūri „Teletabius“ ar kitą gražią vaikišką programą. Be to, pats svarbiausias dalykas, kada nei sviesolaidinis internetas, nei sėdėjimas prie televizoriaus nekenkia, tai gerų darbo sąlygų sukūrimas. Žinoma, jeigu praleidžiama per daug laiko prie ekrano, tai atsiliepia regėjimui. Dėl to patartina padaryti tam tikrus pratimus akims. Vienas iš jų – stipriai užsimerkti ir taip pabūti kelias sekundes, tada atsimerkti – pratimą kartoti kokius 6 kartus. Kitas pratimas galėtų būti toks, kad tiesiog reikia labai greitai mirksėti – tai daryti galima maždaug pusę minutės.

O kokios turėtų būti tos specialios darbo sąlygos, kuriomis galėtų naudotis vaikai televizija ir internetas Vilniuje?

Na, kalbant apie kompiuterį, tai labai svarbu pasirūpinti, kad televizorius, ir kompiuteris nestovėtų tame pačiame kambaryje, kur vaikas miega. Taip pat reikia ir sureguliuoti baldų aukštį ir padėtį. Ko gero, net skaitmenine televizija ir internetas patys galėtų pateikti pavyzdžių – schemų, kaip tokia reguliacija vyksta. Tokiais atvejais jūs pamatysite, kad kabeline televizija ir internetas turi būti sėdimas išsitiesus. Jeigu vaikas sėdės susilenkęs, persikreipęs – jis rizikuoja turėti netaisyklingą laikyseną. O tai nėra gerai jokiam vaikui, taip pat ir suaugusiajam, nesvarbu, ar žiūrima televizija ir internetas Kaune ar mažame kaime. Taip pat reikia, kad vaikui kompiuteris, kuriuo jis naudojasi, nebūtų nei per aukštai, nei per žemai. Ranka laisva padėta ant stalo.