Laidai

Tvarkingi elektros laidai – saugi aplinka

LaidaiKiekvienam iš mūsų itin svarbus patogus bei estetiškas rozečių ir jungiklių išdėstymas, kad namus raizgantys laidai nebūtų matomi. Tačiau kur kas svarbiau yra pasirūpinti vidinės instaliacijos patikimumu ir kokybe, nes tai padeda užtikrinti saugų gyvenimą tiek naujuose, tiek senuose namuose. Šiais laikais yra įvairių rūšių ir skirtingą paskirtį turinčių laidų ir kabelių. Gyvenamuosiuose namuose dažniausiai naudojami kabeliai yra skirti vidutinio arba mažo galingumo prietaisams pajungti. Kabeliai pritaikyti naudoti tiek drėgnose patalpose, tiek esant aukštai aplinkos temperatūrai. Laidai bei kabeliai yra gaminami su specialia izoliacija ir skiriasi pagal gyslų kiekį, vardinę darbinę įtampą ir skersmenį.

Laidus ir kabelius galima kloti įvairiai, bet dažniausiai laidai yra vedžiojami ant plikų sienų, kurios po to yra nutinkuojamos. Toks laidų klojimo būdas leidžia lengvai ir greitai atlikti elektros instaliacijos darbus, nes nereikia naudoti papildomos pjovimo įrangos.

Kitas gana dažnas klojimo būdas yra laidų vedžiojimas ant nutinkuotų sienų, o techniniai kanalai po to užglaistomi specialiu glaistu ar tinko mišiniu. Šiuo būdu kabeliai ir instaliacinės dėžutės yra paklojami vienu metu, bet sugadina tinkavimo darbų rezultatą. Laidų tiesimo metu atsiradę grioveliai užtaisomi skirtingu tinku, todėl sienas tenka kruopščiai ir ilgai glaistyti. Visgi, optimaliausiu būdu laikomas laidų ir kabelių įleidimas į sieną, kada išpjaunami 20–30 mm pločio ir gylio grioveliai, taip nereikia papildomai storinti tinko sluoksnio ant sienos, kad būtų paslėpti laidai ar taisyti prieš laidų klojimą nutinkuotos sienos.

Taigi, dėl namuose esančių netvarkingų elektros laidų kiekvienos metais nutinka begalė nelaimių ir gyvybes nusinešančių gaisrų, todėl tvarkinga ir patikima vidinė instaliacija namuose ar bet kokioje kitoje aplinkoje turi būti pats svarbiausias uždavinys norint išvengti galimų nelaimių.