Elektra Lietuvoje

Ką elektra Lietuvoje reiškė prieš 30 metų, ir ką – dabar?

Elektra Lietuvoje
Elektra Lietuvoje

Ar įsivaizduojate tuos laikus, kai elektra Lietuvoje, greitais energijos pliūpsniais varinėjo visai kitokius mechanikos ir elektronikos stebuklus negu dabar? Pagalvokime, kas pasikeitė per tris dešimtis metų, ir kam mums elektra reikalinga dabar, ir kam jos Lietuvoje reikėjo toje nostalgiškoje senų senovėje?

Virtuvė

Visų pirma, dabar daug kas pasakytų kad virtuvėje elektra Lietuvoje labai reikalinga. Juk mes taip mėgstame virti vandenį, sklidinai pripiltą į seną arbatinuką. Elektra laidais teka, arbatinukas švilpia, arbatėlė kunkuliuoja – puikus pusryčių metas laukia. Tačiau ar anksčiau elektra Lietuvoje buvo reikalinga tokiam kilniam tikslui kaip vandens pašildymui? Tikrai nebuvo, o jei ir buvo, tai nebent ten, kur būdavo gaunami siuntiniai iš, tarkime Vokietijos. Lietuviai turėjo paprastesnį būdą – įjungti dujinę viryklę, ir leisti metaliniame puode leisti siautėti verdančiam ir karštėjančiam vandeniui.

O kaip gi pats maisto ruošimas? Ar elektra Lietuvoje prisidėdavo prie cepelinų gamybos? Juk tais laikais mes tikrai dar nedarydavo suši ar meksikietiškos vištienos, ir purus kugelis bei cepelinai drąsiai keliaudavo į skrandį. Visgi, elektrinė bulvių tarka garsiai kriokdavo pas daugybę žmonių virtuvėse. Tačiau, ko galbūt nebūdavo, tai labai gerų elektrinių skustuvų, kurių ir dabar mažai kas naudoja, nes sudėtinga su jais darbuotis. Šiaip ar taip, tai dar vienas šaltinis, kur virtuvėje gali būti naudojama elektra Lietuvoje.

Na o dabar pakalbėkime apie virtuvės kombainus, kurių mūsų seneliai dar nenaudojo. Kai taip vardiname buitinę techniką ir jos pokyčius, galima pagalvoti, kad elektra Lietuvoje atsirado visai ne prieš šimtą metų, o gal prieš dešimt. Tačiau taip nėra – tiesiog išplito energijos panaudojimo galimybės. Galbūt lietuviai ir anksčiau būtų pradėję naudoti tuos prietaisus, jeigu nebūtų buvę Sovietų Sąjungoje. Apskritai, atsakyti į klausimą kada atsirado elektra Lietuvoje, gana sunku. Nes viena yra, kada ji iš tiesų atsirado, o kada – ji imta plačiau vartoti.

Daugiau buities ir elektronikos

Visgi, ko gero tas, kas gamina elektra Lietuvoje prieš 30 metų pasakytų – kad pati jos pradžia buvo skiriama labiau buičiai, o tik vėliau elektronikai – kaip ypatingai žmogaus komforto išraiškai. Tad nieko keisto, kad pirmiausiai namuose atsiranda, tarime dulkių siurbliai ir šviesos lemputės, o tik dar po kažkurio laiko randasi telefonai, televizoriai.

Vis dėlto, nesvarbu, kiek kainuoja elektra Lietuvoje dabar ir prieš tris dešimtis metų, ji buvo ir yra naudojama televizoriams naudoti. Žmonės mielai tiek tais laikais, tiek dabar, pabyra į puikų virtualų pasaulį ir maudosi vaidybinių bei kitokių filmų spinduliuose.

Reikia paminėti, kad elektra Lietuvoje gaminama ir tam, būtų galima naudotis skalbimo mašinomis. Atrodytų, anksčiau jų galbūt nebuvo – nes didelės kampuotos dėžės mus pasiekė ne taip ir seniai. Tačiau taip atrodo gal todėl, kad pirmoji elektra Lietuvoje keliaudavo ne į šiuolaikiškas skalbimo mašinas, o į „RYGA“ apvalainas tarsi puodai skalbyklas. Sunku patikėti, jog namų ruoša taip skirdavosi nuo šių laikų.

Ateities šauksmas

Daugiausiai elektros dabar mes naudojame elektronikai – kompiuteriams, mobiliesiems telefonams, garso kolonėlėms. Tad nenuostabu, kad pirmoji elektrine Lietuvoje turėtų būti tas šaltinis, iš kurio žmonės sėmėsi energiją vardan daugiau žinių, greitesnės komunikacijos ir patogesnio gyvenimo. Ateities tiksliai nusakyti sunku, o ir apie dabartį ne visi viską žino, tarkime, kada atsiranda elektra varomi automobiliai Lietuvoje. Technologijų raida labai greita, ir norint su ja suspėti, reikia niekada neprarasti ryšio su žiniomis apie IT ir elektronikos raidą.