Įmonės steigimas Jungtinėje Karalystėje (I dalis)

Susiformavusi verslo idėja, jos siekiai ir instrumentai tai idėjai įgyvendinti ir yra elementai, kuriuos visų pirma reikėtų būsimajam verslininkui išsiaiškinti sau pačiam ir antra, daryti tai tinkamu būdu.

Pirmas oficialus žingsnis, kurį mes privalome žengti pradėdami savo asmeninę veiklą, tai verslo registracija, nepriklausomai nuo to, kokios formos jis bebūtų.

Šio straipsnio ir jo tęsinio tikslas yra aptarti Įmonės, Kompanijos ar Uždaros akcinės bendrovės (angl. Limited company) steigimą arba, paprasčiau tariant, registraciją.

Prieinamos informacijos yra daug ir įvairios.  Galime pamatyti daug ir įvairių pavadinimų, nusakančių verslo tipus.  Tai ir „Limited Liability Partnership”, ir „Private Limited Company”, “Public Limited company”, “Offshore – International Company”, “Joint Venture”, “Franchises”, “Charity Organisations” ir t.t. Pradedančiam sunku suprasti, kas yra kas, o, tuo labiau, angliškoje terminologijoje.

Kasdienybėje, tai yra du pagrindiniai, dažniausia sutinkami kompanijų tipai – uždaro ir atviro tipo akcinės bendrovės. Angliškai tai skambėtų taip: Private Company Limited by Shares, Public Limited company. Sutrumpintai Ltd ir Plc. Didžiąją dalį visų įmonių UK sudaro šių dviejų tipų kompanijos. Pagrindinis skirtumas tarp Uždaro ir Atviro Tipo kompanijų yra tas, kad Atviro tipo kompanija gali pasiųlyti savo akcijas dideliam investuotojų ar perpardavinėtojų ratui. Jos gali būti listinguojamos Londono vertybinių popierių biržoje ar Alternatyvių investicijų rinkoje. Angliškai „London Stock Exchange“ ir „Alternative Investment Market“ . Beje, tai nėra privaloma. Tai reiškia, kad kompanija, platindama savo vertybinius popierius, skolinasi pinigų veiklos plėtrai ar kitam tikslui. Turiu paminėti, kad tai nėra populiarus, tarp pradedančiųjų, verslo kūrymo būdas. Žymiai patrauklesnis – „Privati kompanija“, dar kitaip „Uždaro tipo akcinė bendrovė. (ang. Private Company Limited by Shares). Tai kompanija, kurios steigėjų – akcininkų balso kiekis yra tiesiogiai ribojamas jų turimų akcijų kiekiu. Todėl vadinasi „Limited“. Principas paprastas, daugiau akcijų, – daugiau įtakos kompanijos akcininkų susirinkime.

Kompanija (Uždara akcinė bendrovė)

Kaip esu minėjęs, ši verslo rūšis yra populiariausia tarp pradedančiųjų verslininkų. Mūsų įsitikinimu, tai prestižiškesnis verslo kūrimo būdas, nei „Self-employed“. Įstatymo akyse kompanija gali dirbti savarankiškai – skolintis pinigus, įsigyti ar nuomoti nekilnojamą turtą, sudarinėti kontraktus. Kasdieninė rutina versle yra panaši į individualaus verslininko ar partnerystės veiklą. Tik šiuo atveju, bet kokios operacijos yra atliekamos kompanijos vardu.

Kompanijos Registracija

Yra įstaiga, kuri vadinasi „Companies House“. Jos paskirtis – registruoti ir likviduoti įmones (tvarkyti registrą). Be to, ji saugo informaciją, liečiančią visas užregistruotas įmones. Ten yra siunčiami dokumentai reikalingi įmonei užregistruoti. Norint registruoti įmonę, kompanijos steigėjai – akcininkai privalo pateikti savo asmenininius duomenis, nurodyti įmonės registracinį adresą (būstinę), ir norimos registruoti įmonės pavadinimą bei akcijų kiekį.

Kurdami įmonę niekada nepamirškite pasikonsultuoti su mokesčių inspekcija. Mokesčių mokėjimas, mokesčių susigrąžinimas UK ir kita, yra klausimai, į kuriuos jūs privalote turėti atsakymus prieš kurdami verslą.

Tęsinys kitame straipsnyje.