Kultivatorių nauda žemės ūkyje

Turite nemažai žemės ir galėtumėte būti rimtas ūkininkas, bet žemė nėra tinkama sodinimui. O kaip ją paruošti? Molingą žemę paversti tinkama žemdirbystei ar vejai auginti nėra taip paprasta.

Jei norite, kad didelis žemės sklypas, iki šiol buvęs nenaudojamas būtų tinkamas augalų sodinimui, turite tokią žemę bent 10 cm nuo viršaus supurenti, kad ji būtų tinkama sėti, tam skirti yra žemės ūkio įrenginiai – kultivatoriai.

Keletas patarimų, jei Jūsų žemė nėra tinkama sodinimui. Jei pas Jus yra smėlio dirva, kuri yra sausa ir neturi daug mineralinių medžiagų, geriausia ją pagerinti prieš kasant atvežti molio, durpių ir mėšlo mišinio.

Smėlio dirvos dažniausiai būna pernelyg rūgščios, todėl reikėtų jas kalkinti arba barstyti pelenais. Kai dirva paruošta ir daržovės pasodintos, geriausia žemės paviršių padengti kapotais šiaudais ir durpėmis arba šviežiai nupjauta žole. Dirvas, esančias prie smėlio geriausia tręšti organinėmis trąšomis, taip pat organinės trąšos tinka ir molingų dirvų tręšimui. Šitam tikslui puikiai tinka ir pjuvenos. Kultivatoriai padės iš anksto rudenį suarti ir sukasti dirvą, turinčią daug molio.

Pavyzdžiui, Jūsų žemė yra nusausintame durpyne, jai taip pat trūksta trąšų. Taigi geriausia tokią žemę kalkinti ir dideliais kiekiais tręšti mineralinėmis kalio ir fosforo trąšomis. Kultivatoriai tokią dirvą turi gerai ir giliai įdirbti, kadangi atėjus pavasariui puri driva greičiau įšyla, o tai padeda susikaupti daugiau oro, maisto medžiagų ir drėgmės. O rudenį gerai išpurenta ir sukasta žemė pasirošia žiemai, ji gauna šalčio, kuris sunaikina kenkėjus ir bakterijas. Kai nuimate derlių, geriausia visas augalų liekajnas, augalus, daigus sudeginti, o jų pelenus išbarstyti po daržą. Pelenai aprūpins dirvą naudingomis maistingomis medžiagomis.

Kai kultivatoriai tinkamai apdirba žemę, ji tampa labai puri, susidariusi iš smulkių žemės grumstelių. Rekomenduojama nepersistengti purenant žemę, nes vėliau iš dulkių po lietaus susidaro plutelė, kuri vėliau nepraleidžia oro, dėl to išgaruoja daugiau vandens iš žemės.

Žemei apdirbti ir išpurenti gali būti naudojami benzininiai, elektriniai ir rotoriniai kultivatoriai.

Kultivatoriai yra našiausios ir ekonomiškiausios mašinos, skirtos piktžolių naikinimui ir dirvožemio priežiūrai. Pavyzdžiui, rotoriniai kultivatoriai gali būti naudojami visiems dirvožemio tipams, ypač jie tinkami stipriai suplaktiems, sudžiūvusiems dirvožemiams. Šių mašinų darbinis greitis siekia 10-25 km/h. kultivatoriai veikia taip: juose įmontuoti žvaigždiniai elementai sukasi ir taip sutrupina dirvožemio plutą, o visos piktžolės išmetamos ant dirvožemio paviršiaus. Jie tinkami naudoti net ir jau apsodintuose laukuose, pavyzdžiui ten, kur yra pasodinti kukurūzai is sojos. Šiomis mašinomis galima dirbti bet kuria kryptimi, jei užaugę augalai yra neaukštesni nei 10-25 cm, o tarpeliai tarp susodintų augalų yra nedidesni nei 60 cm.