Kuo kinų kalendorius skiriasi nuo Grigaliaus?

Kinija yra didžiausią pagal gyventojų skaičių šalis, antra pagal didumą pasaulio ekonomika ir vis daugiau politinės įtakos turinti šalis. Tiesa, jos kultūra vis dar mažai pažįstama ir daugeliui toje šalyje niekada nebuvusių ar plačiau ja nesidomėjusių žmonių išlieka neatskleista paslaptimi. Šiame straipsnyje aprašysiu, kuo kinų kalendorius skiriasi nuo Lietuvoje ir daugelyje pasaulio šalių naudojamo Grigaliaus kalendoriaus.

Kinų kalendorius yra kiek senesnis. Laikas šiame kalendoriuje yra skaičiuojamas nuo 2600 metų prieš mūsų erą. Galima suskaičiuoti, kad kinai pagal metų skaičių jau yra dvigubai vyresni nei žmonės metus skaičiuojantys nuo Kristaus gimimo. Tiesa, Kinijoje nėra paplitęs metų numeravimas. Jie metams suteikia gyvūnų pavadinimus. Nors šis kalendorius dažniausiai vadinamas „kinų“ nuo jo labai mažai skiriasi kitų Azijos tautų kalendoriai (dažniausiai skiriasi tik atskaitos taškas, o naujieji metai ir kitos šventės sutampa), todėl kartais jis vadinamas Rytų Azijos kalendoriumi.

Grigaliaus kalendoriaus, mūsų šalyje naudojamas kalendorius, skirsto laiką į mėnesius. Lygiai tokia pati sistema egzistuoja ir kinų kalendoriuje. Tiesa, yra esminių skirtumų. Kinai kiekvieniems metams suteikia skirtingų gyvūnų pavadinimus. Drakonas, gyvatė, arklys, ožka, beždžionė, gaidys, šuo, kiaulė, žiurkė, jautis, tigras kiškis – tai 12 gyvūnų, kuriu pavadinimai naudojami kinų kalendoriuje. Tikima, kad Buda šitaip pagerbė juos, nes šie gyvūnai aplankė jį prieš pat mirtį.

Kinai tiki, kad kiekvienus metus globojantis gyvūnas suteikia tais metais gimusiam žmogui tam tikrų išskirtinių savybių. Manoma, kad žmogus gimęs gyvūno vardu pavadintais metais turi šiam žvėriui būdingų savybių. Tuo tarpu Grigaliaus kalendoriuje tokių mistinių prieskonių nėra. Mūsų civilizacijoje naudojamas kalendorius yra naudojamas vien dėl to, kad jis tiksliau atspindi mūsų geografinėms sąlygoms būdingus sezoniškumus ir yra pakankamai tikslus.

Kinų kalendorius buvo sudaromas pagal mėnulio fazes. Taigi, kiekvieną kartą matydami, kad keičiasi mėnulio fazė, galite įtarti, kad artėja kitas kinų kalendoriaus mėnesis. Mėnulis yra svarbiausias šio kalendoriaus veikėjas. Tiesa, oficialiai laikoma, kad saulė ir mėnulis šiame kalendoriuje užima lygiaverčias pozicijas. Taip pat daug dėmesio skiriama ir kitiems dangaus elementams.
kalenoriai