Mediena stogui – patarimai, kaip įsigyti tinkamai paruoštą medieną

Mediena stogui susideda iš įvairių matmenų. Smulkesnių, tai: grebėstai, išilginiai grebėstai bei stambesnių: tai gegnės, murlotai ir kt. Kaip žinoti kokie turi būti šių elementų matmenys? Ar mediena turėtų būti džiovinta ar ne? Ar reikia medieną impregnuoti ar ne?

Tinkamus matmenis stogo medienai gali paskaičiuoti tik kvalifikuotas konstruktorius, paskaičiavęs visas apkrovas. Jūsų stogdengiai gali duoti tik patarimą iš praktikos, bet jie gali apsirikti, nes kiekvienas stogas yra skirtingas: skiriasi nuolydžiai, atstumai tarp atramų, stogo dangos ir t.t. Taigi Jūsų stogui reikiamą medieną rasite konstruktoriaus pateiktuose brėžiniuose.

Štai jau ir turite reikiamus medienos matmenis. Toliau turite žinoti, kaip mediena turi būti apdorota. Ar reikia medieną džiovinti? Negalima būtų teigti, kad mediena privalo būti džiovinta džiovykloje. Tačiau turite žinoti tai, jog mediena privalo būti išdžiūvusi iki tol, kol apšiltinsite stogą. Vadinasi jei stogą dengiate šiltuoju metų laiku, medinė konstrukcija gali pilnai išdžiūti ir natūraliai, lauke. Šaltuoju metų laiku mediena nespėja išdžiūti natūraliai, todėl yra rekomenduojama ją išsidžiovinti džiovykloje.

Ką daryti dėl impregnavimo? Pradėkime nuo to, kam jis apskritai yra reikalingas.  Medžiagos, su kuriomis impregnuojama yra chemikalai prieš įvairius medienos kenkėjus: vabzdžius, pelėsį, puvinį ir kt. Mediena ardoma šių kenkėjų yra tada, kai ji drėgna, nes drėgnoje medienoje cirkuliuoja maistinės medžiagos, kuriomis minta kenkėjai. Iš viso to galima daryti tokią išvadą: jei mediena yra ne pilnai išdžiovinta ar turi galimybę sušlapti, tada ją reikia impregnuoti, kad apsaugoti nuo kenkėjų. Tačiau, jei mediena yra pilnai išdžiūvusi ir nėra rizikos, kad ji sušlaps, tuomet ir impregnuoti nėra prasmės.