Šviesos svarba architektūroje ir mene

sviesos valdymas
Sviesos valdymas

Ar kada nors pagalvojote, kokią svarbą architektūroje ir menuose turi sviesos valdymas? Pirmiausiai pakalbėkime apie menus, ypač tas sritis, kuriose sviesos valdymas yra akivaizdus.

Fotografija

Kiekvienas žmogus, pradedantis fotografuoti ir domėtis fotografavimu, pirmiausiai suvokia, kad pats svarbiausias dalykas yra sviesos reiškiniai. Nes iš tiesų viskas, kas mus supa, yra ištapyta ne spalvų, o šviesos – juk tai ji, jos atspindėjimas ir sugėrimas sukuria mums spalvas. Šių procesų valdymas ir gilus supratimas labai svarbus fotografijoje. Pirmiausiai, kaip jau minėjome, dėl to, kad sviesos valdymas yra iš tiesų spalvos valdymas, o antra, dėl to, kad sviesos architektūra fotografijoje leidžia pavaizduoti objektą vienaip, ar kitaip. Priklausomai nuo to, kaip jūs pastatysite objektą, kokia šviesa iki jo kris, kokiu kampu, kokiu stiprumu ir pan., bus gautas tam tikras efektas. Bus išryškintos skirtingos detalės, bus sukurtas kažkoks vaizdas, kuris galbūt bus tas rezultatas, kurį norėsite gauti. Paprastas pavyzdys tam, kad suprastumėte, kaip sviesos valdymas svarbus fotografijoje.

Pavyzdžiui, jūs turite grublėtą audinį, ant kurio pavaizduotos gėlės. Jeigu pasitelkiamas tinkamas sviesos valdymas, jūs galite išryškinti arba audinio tekstūrą, arba jo faktūrą. Ta reiškia, kad galite matyti vienus dalykus arba kitus. Tarkime, jūs nustatote tobulą apšvietimą iš viršaus, o kamera irgi žiūri iš viršaus. Tada padarote nuotrauką – turite tekstūros vaizdą, tai yra, vaizdą to, kas yra pavaizduota ant paties audinio. Arba nutinka truputį kitaip, ir jūs, pavyzdžiui, nusukate šviesą iš šono, nuleidžiate kamerą, ir padarote kadrą, kuriame puikiai matosi visas paviršiaus grublėtumas, visas reljefas. Tokiu atveju, sviesos valdymas jums leidžia sukurti du tokius skirtingus paveikslus, kad atrodo, jog tai fotografuoti visiškai skirtingi daiktai.

Tapyba

Turbūt niekada nepagalvojote, kad sviesos valdymas is triju vietu gali būti naudingas tapyboje. Fotografijoje – dar dar. Tačiau tapyboje – negali būti. Taigi, pasirodo viskas yra taip, kad jau nuo seno tapytojams labai svarbus ne automatinis šviesos valdymas, o kruopščiai apgalvotas. Šiais laikais tyrinėtojai mielai gilinasi į subtilybes, kaip būdavo nutapomi paveikslai. Manoma, kad detalės dažnai būdavo komponuojamos, paišomos atskirai. Kadangi nebūdavo technologijų, nebūdavo įmanomas koks nors distancinis sviesos valdymas, tai viskas vykdavo tokiu būdu, koks atrodė geriausiai įmanomas. Arba nešant objektą į saulės apšviestą zoną, arba imant jo atspindį per veidrodį, ir netgi naudojant „Camer obscura“ principą. Tik šiais laikais nuotolinis sviesos valdymas yra toks įprastas, ir netgi nebeatrodo labai modernus, kad niekam nekyla jokių klausimų, kas čia tokio neįprasto.

Architektūra

Jeigu norime sukurti gražią erdvę, jaukius namus, patrauklią kavinę, įdomią parodų salę ir pan. – tai sviesos valdymo pultas ir protingas šviesų išplanavimas bus labai svarbus veiksnys. Tarkime, ar žinojote, kad niekas neina į tokias kavines, kur visur deginanti balta šviesa? Žmogui yra paprastai nejauku būti tokioje vietoje, todėl visuomet kavinėse, restoranuose mes patenkame į prieblandą. O štai, tarkime, juvelyrikos prekių parduotuvės yra visada labai apšviestos, tiesiog šalta balta spalva. Toks sviesos valdymas is dvieju vietu kuria įspūdį, kad žmogus, patekęs į šią erdvę, visada yra labai stebimas. Nesvarbu, ar atėjote apsižvalgyti, ar pirkti – į jus tarsi nukreiptas visas dėmesys. Dėl to tokiose parduotuvėse šiek tiek nejauku, ir niekas į jas neina tiesiog šiaip sau, pasižvalgyti. Ateinama tik tada, kai tikrai reikia kažką nusipirkti. Taigi, sviesos valdymas yra labai svarbus ir architektūroje, dizaine.