Kabių istorija: trečioji dalis

Kabės tai sistema, kurią sudaro ant dantų klijuojami breketai ir juos jungiantis lankas. Prietaisas naudojamas siekiant pataisyti netaisyklingą dantų sukandimą ar tarpus tarp jų. Ši sistema per pastaruosius dešimtmečius labai ištobulėjo, atsirado keletas įvairiausių rūšių kabių. Šis straipsnis yra paskutinioji istorijos apie kabes dalis, joje papasakosiu apie šių prietaisų vystymąsi per pastaruosius dešimtmečius ir ateities perspektyvas.

Jau nuo 1945 metų plastikas odontologijoje pradėtas vertinti kaip medžiaga, galinti padėti ištiesinti dantis. Odontologai iš šio gamina laikinus laikiklius padedančius ištiesinti menkus dantų nukrypimus. Vis dėl to plastiką odontologijoje geriausiai sugebėjo panaudoti ne šios srities specialistas.

Pažangiausias pastarųjų dešimtmečių atradimas tapo nematomi breketai. Šiuos sukūrė visai ne srities specialistai, o Zia Christi ir Kelsey Wirth Stenfordo universiteto verslo magistro studijų studentai. Wirth dar mokyklos laikais nešiojo įprastas kabes, kurių labai nekentė, o Christi šias tūrėjo užsidėti būdamas studentas. Kaip bebūtų pabaigęs gydymą įprastomis kabėmis Zia turėjo nešioti plastikinius laikiklius, jis pastebėjo, kad kai šių nenešioja dantys nežymiai pradeda krypti į senas pozicijas, o kai tik užsidėdavo laikinus laikiklius dantys vėl grįždavo į reikiamą padėtį. 1997 metais abu studentai gavo investicijų iš Silikonio slėnio kompanijų ir sukūrė 3-D kompiuterinį kabių modelį. 2000 metais pradėjus prekiauti šiais prietaisais buvo sulaukta didžiulio pasisekimo.

Besivystant technologijomis auga ir odontologijos mokslo galimybės. Pavyzdžiui, JAV vis daugiau įmonių dantų taisymo procese naudoja kompiuterius. Viena iš tokių programų tiekėjų yra Ora Metrix įmonė, kuri sukūrė programą padedančią 3-D metodu sumodeliuoti paciento skandžio modelį. Šios programos dėka sumažinama neteisingų sprendimų tikimybė, be to sutrumpėja apsilankymo pas odontlogą laikas.

Kitas įdomus išradimas yra NASA sukurtas nikelio – titano lydinys, kuris sušilęs pradeda judėti. Iš šio lydinio pagamintas lankas sujungęs breketus, gali judėti norima kryptimi tiesindamas dantis nesikišant odontologui.

Ką gi šie atradimai galėtų reikšti pacientams? Greičiausiai vystantis aukštosioms technologijoms jūsų kabės taps mažesnės, nematomos ir jas reiks nešioti kur kas trumpesnį laiką, taip sumažinant diskomforto jausmą.

breketai